Jak informuje portal Pikio, ostatnio gościem radiowej „Trójki” był minister zdrowia – Adam Niedzielski. Polityk zabrał głos na temat kroków, które rząd zamierza podjąć już w styczniu.

Czy szczepienia będą przymusowe?

Okazuje się, że już w styczniu możliwe będą masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak zapewnił szef resortu, w naszym kraju nie będzie obowiązywał przymus szczepień. Decyzja będzie należała do każdego z osobna!

Co więcej, minister zdrowia zapewnił, że obecne umowy z producentami zapewniają każdemu Polakowi dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi. Czy jednak wszyscy skorzystają z tej możliwości?

- Chcemy dać wolny wybór, nie jest też tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości, bo jest to nowa szczepionka. Chcemy dać gwarancję bezpieczeństwa i chcemy przede wszystkim przekonywać – zaznaczył Adam Niedzielski podczas rozmowy.

Kto jako pierwszy otrzyma szczepionki?

Grupą, która jako pierwsza zostanie zaszczepiona będą oczywiście medycy, którzy są najbardziej zagrożeni na zakażenie koronawirusem. Później szczepionki trafią do służb mundurowych.

Adam Niedzielski przyznał, że grupą uprzywilejowaną w kwestii szczepień będą także seniorzy, bowiem to oni są najbardziej narażeni na konsekwencje zakażenia koronawirusem. Podczas rozmowy minister zdrowia Adam Niedzielski wspomniał także o nowym pomyśle dotyczącym przeprowadzania masowych testów na koronawirusa.

W jednym z założeń testy miałyby być przeprowadzane, podobnie jak na Słowacji, za pomocą testów przesiewowych. Druga możliwość zakłada natomiast przyznanie lekarzom rodzinnym uprawień, aby mogli wykonywać testy antygenowe już w przychodni. Czy jednak któryś z tych pomysłów zostanie finalnie zrealizowany?