Kiedy możemy się spodziewać końca świata? Zapowiadany jest on od setek lat, a naukowcy i przedstawiciele różnych wyznań na całym świecie patrzą na tę kwestię zupełnie odmiennym okiem. Jednak to nie uspokaja mieszkańców Ziemi, a niemal każdy raz choć raz zastanawiał się nad tym, kiedy można spodziewać się ostatecznego dnia.

Czy możliwe jest ustalenie chociaż przybliżonej daty końca świata? Jak przekonuje serwis Onet, w obecnym chaosie wielu różnych wersji trudno znaleźć tę, która byłaby choć zbliżona do prawdy.

Okazuje się jednak, że „koniec świata”, a zasadniczo podobne zjawisko w dziejach świata nastąpiło już aż sześć razy, a chodzi tu oczywiście o masowe wymieranie gatunków flory i fauny. To jedyne „armagedony”, które da się udowodnić naukowo, bez patrzenia na wróżby czy wierzenia.

Mówiąc o sześciu końcach świata mamy na myśli tzw. wymieranie ordowickie (438 mln lat temu) – doszło wówczas do wybuchu supernowej, która zniszczyła warstwę ozonową, niszcząc proces fotosyntezy, co przyczyniło się do wymarcia aż 85 proc. gatunków.

Później zaszło wymieranie dewońskie (374 mln lat temu), najpewniej na skutek uderzenia jednego lub dwóch wielkich meteorytów, wtedy wyginęło 40 proc. gatunków, w tym ryby pancerne i koralowce czteropromienne.

Trzeci „koniec świata” nastąpił 250 mln lat temu i było to wymieranie permskie, czyli największa zagłada w dziejach Ziemi – wymarło aż 95 proc. zwierząt morskich, 30 procent owadów, a także 65 proc. płazów i gadów. Najpewniej doszło do kilkudziesięciu wylewów wulkanów na Syberii, która zanieczyściły atmosferę.

Czwarty koniec świata pojawił się 200 mln lat temu, a doszło do wymarcia 80 proc. gatunków morskich na skutek wulkanów, a najbardziej znany koniec świata to wymieranie kredowe – wówczas wymarły dinozaury. Planetoida, która uderzyła w ziemię wywołała śmierć 70 proc. gatunków.

Kiedy można się spodziewać końca świata?

Zdaniem naukowców do ostatecznej katastrofy ziemi ma dojść za około 5 ld lat, wówczas Słońce stanie się tzw. czerwonym olbrzymem i wchłonie Ziemię. Inni twierdzą, że stanie się to o miliard lat wcześniej, gdyż nasza galaktyka ma zderzyć się z galaktyką Andromedy. Istnieje jednak wiele innych teorii.

A co na to religie? Chrześcijaństwo przyjmuje, że koniec świata nastąpi, gdy na Ziemi pojawi się Antychryst, który ma panować w Europie od 1260 dni do nawet 1260 lat. Na ten temat wypowiedział się święty Jan w Apokalipsie.

Biblia mówi o końcu świata jako wydarzeniu kompletnie niespodziewanym, którego trzeba się spodziewać każdego dnia. Mają go jednak poprzedzać takie zjawiska, jak epidemie, wojny i trzęsienia ziemi, a także odejście od religii. Wówczas Jezus zejdzie na ziemię i pokona Antychrysta, a będą mu w tym towarzyszyć anioły z trąbami.

Jak informował portal "Życie": NAGRANIE TRAFIŁO DO SIECI I DOSŁOWNIE MROZI KREW W ŻYŁACH! MIESZKAŃCY MIEJSCOWOŚCI W POLSCE WPADLI W POPŁOCH, WSZYSTKO STAŁO SIĘ W SEKUNDĘ

Przypomnij sobie: JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA KOLĘDA 2020/2021? CAŁKOWICIE ZMIENIAJĄ SIĘ ZASADY, WIERNI CHCĄ WIEDZIEĆ, JAK SIĘ ZACHOWYWAĆ W DOBIE EPIDEMII

Portal "Życie" pisał również: SZPITALE W POLSCE JUŻ NIE DAJĄ RADY Z OBŁOŻENIEM PRZEZ WZROST ZAKAŻEŃ? ALARMUJĄCE INFORMACJE, SŁUŻBA ZDROWIA JEST NA SKRAJU WYTRZYMAŁOŚCI