Jak podaje portal „Lelum”, 18 maja rusza kolejny etap odmrażania polskiej gospodarki. Będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także zjeść posiłek w restauracji, czy wypić kawę w ulubionej kawiarni. Wszystko odbywać będzie się jednak na nowych zasadach, w ściśle określonym reżimie sanitarnym. Co to oznacza?

Wizyta u fryzjera

Nasza wizyta u fryzjera będzie wyglądała inaczej, niż miało to miejsce do tej pory. Większość zmian dotyczy przede wszystkim pracowników zakładu, choć nie ominą one również klientów. O czym musimy pamiętać w czasie wizyty w zakładzie fryzjerskim?

Pracownicy muszą mieć w czasie świadczenia usługi założone rękawiczki, maseczki lub przyłbice, a kiedy zajdzie taka potrzeba również gogle ochronne. Pomiędzy pracownikami, a także pomiędzy klientami powinien zostać zachowany minimum 1,5-metrowy odstęp. GIS i ministerstwo rozwoju zaleca pomiar temperatury każdego pracownika przed przystąpieniem do pracy.

Zaleca się zainstalowanie pomiędzy poszczególnymi stanowiskami plastikowych przegród, oddzielających je. Pracownicy muszą po każdym kliencie zdezynfekować używany sprzęt oraz całe stanowisko. Obsługiwani mogą być jedynie klienci zdrowi, nieobjęci kwarantanną. Muszą oni mieć założone maseczki i rękawiczki. Płatność powinna być realizowana bezgotówkowo (za pomocą karty lub telefonu).

Pixabay

Wizyta w restauracji

Od poniedziałku 18 maja możemy również iść do restauracji i kawiarni, choć i lokali gastronomicznych nie ominęły zmiany związane z funkcjonowaniem w reżimie sanitarnym. Jak od dziś będzie wyglądała nasza wizyta w tych miejscach?

Każdy wchodzący do lokalu gastronomicznego klient zobligowany jest do zdezynfekowania dłoni. Pracownicy oraz klienci powinni zachować między sobą odstęp co najmniej 1,5 metra, a w przypadku osób czekających w kolejce odstęp ten powinien wynieść 2 metry. W każdym lokalu będzie również określona liczba gości mogących przebywać w nich w tym samym czasie.

Pracownicy muszą nosić maseczki oraz rękawiczki. Stoliki w restauracjach powinny znajdować się w odległości co najmniej 1,5 metra, a 1 metra, jeśli są one oddzielone za pomocą specjalnej przegrody. Posiłki powinny być podawane w opakowaniach jednorazowych. Stoliki i krzesła muszą być dezynfekowane po każdym kliencie.

Eksperci podkreślają, że odmrożenie poszczególnych sektorów gospodarki nie oznacza końca epidemii i każdy z nas powinien zachować maksimum ostrożności.

Cieszycie się z otwarcia tego sektora?

To też może cię zainteresować: Kolejne zwolnienia w radiowej Trójce. Czołowych pracowników jest coraz mniej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w tym tygodniu: Jeśli masz taką monetę w domu, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Możesz zgarnąć fortunę

A.W.