Niebawem do skrzynek wielu Polaków trafią listy z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że rozpoczął się proces wysyłki powyżej 3 milionów listów do płatników składek.

Listy wysyłane są przez ZUS cyklicznie co roku. W 2019 roku przesyłki trafiły do aż 20 milionów osób. Tym razem jednak skierowane są do przedsiębiorców.

Wpłaty będą dokonywane na jedno konto

Przesyłki, które już wkrótce trafią do skrzynek związane są instytucją indywidualnego rachunku składkowego, utworzoną dwa lata temu.

Odkąd wprowadzono zmiany, przelewanie pieniędzy do ZUS możliwe jest przy wykorzystaniu jednego numeru konta - indywidualnego numeru rachunku składkowego

To całkowicie zrozumiałe rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że aktualnie ZUS odpowiada za dalsze rozdzielenie i rozliczenie składek. Od stycznia 2020 roku podobnie jest również w przypadku urzędu skarbowego.

Od dwóch tygodni przdesiębiorcy dokonują wpłaty środków z tytułu PIT, CIT i VAT na jeden rachunek, a konkretnie mikrorachunek podatkowy. Zmiany wprowadzono 1 stycznia. 

Mają one na celu ułatwić dokonywanie wpłat PIT, CIT i VAT, gdyż do każdego z nich służyć będzie jedno konto, niezależnie od miejsca zamieszkania czy lokalizacji firmy,

Mikrorachunek podatkowy wraz z białą listą podatników VAT to niewątpliwie ogromne zmiany dla przedsiebiorców. Warto dokładnie zapoznać się z nimi, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czego dotyczą listy z ZUS w 2020 roku?

W liście, o którym mowa ZUS poinformuje przedsiębiorców, jakie koszta zostały pokryte składek. Właściciele firm dowiedzą się także, jaki jest ich stan konta, czyli o ewentualnych nadpłatach czy niedopłatach,

ZUS dokłada wszelkich starań, aby informacja o liście została przekazana za sprawą mediów do jak największej ilości osób. 

Z pewnością uspokoi to przedsiębiorców, którzy na widok przesyłki mogą się przestraszyć, że czeka ich batalia z urzędem.

Wychodzimy z założenia, że każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć jakie jest jego saldo. To elementarna wiedza przy prowadzeniu biznesu”
- informuje prezes ZUS.

List z ZUS zostanie wysłany po raz ostatni

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska przekazała, że papierowe listy zostaną w tym roku wysłane po raz ostatni. Jak podkreśla, rezygnacja z tradycyjnego rozwiązania ma przyczynić się do rozwoju potencjały elektronicznego instytucji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych staje się liderem elektronizacji. Chcemy być nowoczesnym urzędem, dlatego podjęliśmy decyzję, aby ostatni raz wysyłać informację do przedsiębiorców w formie listu. Od przyszłego roku będzie ona zamieszczana na PUE ZUS. Płatnicy, którzy nie mają konta na platformie wraz z wysyłaną informacją o saldzie otrzymają ulotkę o korzyściach z posiadania profilu na PUE
- zapowiada.

To jednak nie jedyne powody, dla których podjęto tę decyzję. Przede wszystkim wysyłka takiej ilości listów wiąże się z ogromnymi kosztami, które mogłyby być dużo lepiej spożytkowane.

Warto także podkreślić, że tego typu działania są bardzo nieekologiczne. Trudno więc nie zgodzić się, że wprowadzanie nowoczesnych to w pełni przemyślany krok.

Platforma Usług Elektronicznych zamiast listów z ZUS

PUE, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS to nowe narzędzie, które umożliwia załatwianie wielu spraw związanych z instytucją za pośrednictwem internetu.

Logując się w systemie można sprawdzić między innymi stan swojego konta czy emerytalne perspektywy.

Zobacz także: DWA MILIONY POLAKÓW NIE MUSZĄ PŁACIĆ PODATKÓW. CO TRZEBA ZROBIĆ, BY Z TEGO SKORZYSTAĆ

Może zainteresuje Cię to: OBNIŻONE ŚWIADCZENIA 500 + DLA EMERYTÓW. SENIORZY ODCZUJĄ NA WŁASNEJ KIESZENI WALORYZACJĘ

Portal "Życie" informował o: CZY URZĘDY SKARBOWE ZNIKNĄ Z MAPY POLSKI? SZYKUJĄ SIĘ OGROMNE ZMIANY DLA OBYWATELI