W Senacie za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, 46 było przeciw, a żaden nie wstrzymał się od głosu. Oznacza to, że projekt trafi z powrotem do Sejmu. Jest zatem szansa, że zostanie odrzucony.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym zakładająca 10 proc. wzrost akcyzy na alkohole etylowe i wyroby tytoniowe to był pomysł polskiego rządu na załatanie dziury w budżecie kraju. Miał on przynieść dodatkowy wpływ do budżetu państwa w wysokości 1,7 mld zł.

- Oczekiwany skutek budżetowy (łącznie 1 698,7 mln zł) obejmuje w 2020 r. ok. 552,9 mln zł w przypadku napojów alkoholowych, z wyłączeniem cydru i perry, oraz ok. 1145,9 mln zł w przypadku wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich – dowiedzieliśmy się z informacji Kancelarii Premiera.

Znowelizowana ustawa według planów rządu miała wejść w życie już od 1 stycznia 2020 roku. Od nowego roku paczka papierosów miała podrożeć średnio o złotówkę, a paczka tytoniu o objętości 50 g o 1,69 zł. Zła wiadomość czekała także miłośników cygar. Za sztukę mieliby zapłacić około 40 groszy więcej.

Wzrosnąć miała także cena alkoholu. Półlitrowa butelka wódki o mocy 40 proc. miała podrożeć o około 1,40 zł. Ceny piwa i wina także skoczyłyby w górę, gdyby nowelizacja przeszła, ale bardzo nieznacznie. Za półlitrową puszkę piwa zapłacić trzeba by było średnio 5 gr więcej, natomiast za wino o pojemności 0,75 l około 15 gr więcej.

Wzrost cen najbardziej uderzyłby po kieszeniach osoby, które kupują susz tytoniowy. Według planów zawartych w nowelizacji kilogram tego produktu byłby bowiem droższy o około 22,93 zł.

Przypomnij sobie o… PRZEGLĄDANIE INTERNETU NIE BĘDZIE JUŻ DARMOWE? JEST PROJEKT NOWEGO PODATKU

Jak informowal portal Zycie: POLSKA JEST NA DUŻYM MINUSIE: UJAWNIONO DANE O DEFICYCIE BUDŻETU PAŃSTWA

Portal Zycie pisal równiez o… OJCIEC MAŁGORZATY ROZENEK KOMENTUJE DONIESIENIA O CIĄŻY. MĘŻCZYZNA ZDRADZA, CO MYŚLI O RADKU MAJDANIE