Rybacy alarmują, że ryby w Zatoce Puckiej dotknęła tajemnicza choroba. Łowione przez nich okazy mają liczne owrzodzenia, a spora część śledzi nie ma oczu. Rybacy podkreślają, że problem ten cały czas narasta.

Eksperci Morskiego Instytutu Rybackiego (MIR) w rozmowie z Onetem tłumaczą, że nie bagatelizują sygnałów na ten temat. Jednocześnie podkreślają, że nie ma żadnych podstaw do wszczynania alarmu.

W rozmowie z Onetem Ireneusz Wójcik, kierownik Zakładu Logistyki i Monitoringu MIR-PIB, tłumaczy:

Od lat współpracujemy z rybakami, prowadzimy też własne badania, a ostatnio rozpoczęliśmy projekt monitorowania Zatoki Puckiej, który został nam zlecony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na bazie dotychczasowych obserwacji nie stwierdziliśmy u ryb w Zatoce Puckiej jakichś szczególnych anomalii.

Naukowcy przyznają jednak, że nie mają wszystkich danych dotyczących stanu zanieczyszczenia wody i jakości ryb w Zatoce Puckiej. Badania w tym zakresie cały czas trwają, a na ich ostateczne wyniki trzeba poczekać do połowy 2021 roku.

Ireneusz Wójcik z MIR podkreśla jednak:

Owrzodzenia są typowym zjawiskiem i z naszych obserwacji w różnych akwenach Zatoki Puckiej i nie odbiegają one tutaj od normy. Co do informacji o śledziach bez oczu, przyczyny mogą być różne. Jednym z powodów może być zbyt długie trzymanie ryb w siatkach, gdzie dochodzi już do procesów gnilnych czy żerowania innych organizmów na złowionych rybach.

Tymczasem ryby w Morzu Bałtyckim chorują coraz częściej. Rybacy podkreślają, że problem ten narasta i wkrótce może doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Wstępne wyniki badań zleconych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej mają zostać przedstawione jeszcze w tym roku. Jedna z teorii głosi, że ryby chorują, ponieważ w Zatoce brakuje dla nich pożywienia.

Inna z kolei tłumaczy deformacje polskich ryb poważnym zanieszczyczeniem wody w Zatoce Puckiej.

W dniu wczorajszym po raz kolejny Rybacy z nad Zatoki Puckiej poinformowali Stowarzyszenie Nasza Ziemia, o wyłowieniu...

Gepostet von Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturowe "Nasza Ziemia" am Sonntag, 10. November 2019

Na portalu "Życie" dowiesz się także... TO NIE KONIEC ZMIAN W ŻYCIU ROBERTA LEWANDOWSKIEGO. LEWY PRZECHODZI NA WEGETARIANIZM

Portal "Życie" informuje również... KOBIETA UJRZAŁA W WODZIE... RYBĘ Z LUDZKĄ TWARZĄ! TO WIDEO PRZYPRAWIA O DRESZCZE

Warto sobie przypomnieć... SŁAWOMIR Z ŻONĄ NAD POLSKIM MORZEM. CO PRZESZKADZA IM NAJBARDZIEJ