Do tej pory na autostradach można się było nieźle rozpędzić. To właśnie dzięki temu wyjazd w daleką trasę można było pokonać dużo szybciej niż zwykłymi drogami.

Autostrada pozwalała również na wykorzystanie możliwości swojego samochodu. Posiadacze dobrych aut mogli wówczas sobie „depnąć” i sprawdzić, jak szybko uda im się rozpędzić.

Z szybką jazdą postanowiły jednak walczyć władze Holandii. Dwa dni temu premier tego kraju wydał w tej sprawie specjalne rozporządzenie. Zakłada ono, że maksymalna prędkość jazdy po autostradzie zostanie znacznie ograniczona.

Rozporządzenie wydane w środę przez Marka Rutte, premiera Holandii, ogranicza maksymalną prędkość jazdy po autostradzie z dotychczasowych 130 do 100 kilometrów na godzinę.

Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że decyzja ta nie zostanie przyjęta pozytywnie przez społeczeństwo. Mark Rutte podkreśla:

Nikomu się to nie podoba, ale ma służyć wyższej sprawie.

Ograniczenie prędkości do 100 km/h ma obowiązywać już od 2020 roku. Nowe prawo zakłada jednak pewne odstępstwa.

W godzinach między 19:00 a 6:00 prawo będzie bowiem liberalizowane. Oznacza to, że holenderscy kierowcy podróżujący autostradami będą mogli mocniej się rozpędzić. W tych godzinach maksymalna prędkość jazdy po autostradzie wyniesie 130 km/h.

Skąd tak drastyczne zmiany w holenderskim prawie? Najprawdopodobniej wynikają one z faktu, że kraj ten wciąż kilkukrotnie przekracza unijne normy dotyczące emisji tlenków azotu.

Niedawno został za to ukarany przez Sąd Najwyższy, który wstrzymał aż 18 tysięcy projektów budowlanych w tym kraju. Szacuje się, że z tego powodu pracę może stracić nawet 40 tys. osób.

Tymczasem to właśnie samochody są jednym z największych źródeł emisji tlenków azotu. Być może władze Holandii liczą, że ograniczenie prędkości nieco zmniejszy liczbę wydzielanych do atmosfery trujących substancji.

Portal "Życie" informuje... TO MIAŁA BYĆ RUTYNOWA KONTROLA DROGOWA… POLICJANCI NIE WIERZYLI WŁASNYM OCZOM

Warto przypomnieć... PRZEKROCZYŁEŚ PRĘDKOŚĆ? POLICJA ZABIERZE CI PRAWO JAZDY!

Na portalu "Życie" dowiesz się również... PIERWSZE MIASTO Z OGRANICZENIEM PRĘDKOŚCI DO 10 KM/H! RATUSZ OFICJALNIE POTWIERDZIŁ ZMIANY