W ostatnim czasie portal "Nasz Dziennik" dotarł do badań, z których wynika, że przyrost długości życia Polaków stoi w miejscu. Głównym powodem tego ma być wzrost konsumpcji alkoholu. W artykule napisano:

"Z około 6 litrów w 2002 r. do ponad 10 litrów w 2018 na głowę. Co po 2002 r. doprowadziło do zmniejszenia tempa przyrostu długości życia, a od 2013 r. do jego zatrzymania."

Według danych zaprezentowanych przez prof. Witolda A. Zatońskiego, internistę i epidemiologa między 1991 a 2002 rokiem długość życia w Polsce każdego rosła o 6,9 procent rocznie u mężczyzn i o 5 procent u kobiet.

W okresie od 2003 do 2012 roku zauważono znaczny spadek długości życia u obu płci poniżej 0,5 procenta. Od 2013 do 2018 roku nastąpiło całkowite zatrzymanie przyrostu długości życia.

Jakie są przyczyny spadku przyrostu długości życia?

Według Zatońskiego przyczyną spadku przyrostu długości życia są zmiany w polityce zdrowia publicznego. W artykule można przeczytać:

" W 2010 r. w przemyśle spirytusowym rozpoczęła się potężna akcja marketingowa mająca na celu zmianę stylu spożywania alkoholu w Polsce."

Profesor zwraca szczególną uwagę na ciągłe zmiany w ustawodawstwie w tym zakresie:

" W 2001 r. wrócono do reklamy - także w telewizji - piwa, z pewnymi tylko ograniczeniami. W tej chwili ceny papierosów i alkoholu należą w Polsce do najniższych w Unii Europejskiej."

Długość życia Polaków. Jak wypadamy na tle Europy?

Według najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego Polak po 60-tym roku życia będzie żył średnio 260,7 miesiąca. 65-latek natomiast 217,1 miesiąca. Analizę poddawano rok 2018.

Porównując dane z poprzedniego roku okazuje się, że statystycznie 60-latkowie żyją 1,5 miesiąca krócej, a 65-latkowie o 1,7 miesiąca. Okazuje się, że już drugi rok z rzędu życie Polaków skraca się.

Z badań Eurostanu na rok 2015 wynika, że najdłużej żyją mężczyźni z Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii - około 81 lat. Z kolei najkrócej w Rosji, gdzie średnia dłługość życia wynosi 64,7 lat.

Z kolei wśród kobiet najbardziej długowieczne można uznać Hiszpanki i Francuski. Przeciętnie żyją one około 86 lat. Najkrócej z kolei żyją Mołdawianki, Rosjanki i Ukrainki - nie osiągają wieku 77 lat.

Informowaliśmy także o: GDZIE W POLSCE ZARABIA SIĘ NAJLEPIEJ? PRZECIĘTNE ZAROBKI WYNOSZĄ TAM 8121 ZŁOTYCH BRUTTO!

Przypominamy o: GUS PODAŁ NAJNOWSZE ŚREDNIE WYNAGRODZENIE W POLSCE. ZARABIASZ WIĘCEJ?

Portal "Życie" pisał o: BLACK FRIDAY JUŻ WKRÓTCE. OTO LISTA SKLEPÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W AKCJI