W środę, 21. października, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o kolejnych zmianach w warszawskich szpitalach. Szpital Czerniakowski zostanie w całości przekształcony na placówkę walczącą z COVID-19, dzięki temu Warszawa zyska 200 łóżek dla pacjentów covidowych. Ponadto kolejne trzy szpitale: Bielański, Praski i Solec, zostaną przeniesione na II poziom zabezpieczenia. Także budynek przy ul. Paska 10 został przez ratusz wytypowany do zorganizowania w nim izolatorium lub szpitala polowego.

Źródło: screen www.erbud.pl
Szpital Południowy; Źródło: screen www.erbud.pl

Jednocześnie warszawiacy nadal czekają na uruchomienie Szpitala Południowego, którego budowa ruszyła w 2016 roku i miała zakończyć się w 2019, jednak ze względu na konieczność przeprojektowania termin oddania obiektu do użytku znacznie się przeciągnął. Co ciekawe, dopiero w zeszłym roku okazało się, że plany budynku wymagają modyfikacji.
Ursynowski Szpital Południowy na pierwszy rzut oka wygląda na ukończony. Jednak jak się okazuje, cały czas prowadzone są prace wewnątrz budynku. Do ich zakończenia nie ma możliwości odbioru obiektu przez Nadzór Budowlany, a co za tym idzie rozpoczęcia pracy Szpitala. Szacuje się, że odbiory mogą zostać przeprowadzone dopiero w marcu 2021 roku.
Pojawiają się głosy, czy nie da się wykorzystać nieuwykończonego budynku jako szpitala tymczasowego:

Skoro zaczynamy dyskutować o szpitalach polowych albo urządzaniu tymczasowych szpitali w halach sportowych i targowych, to może należy wziąć pod uwagę nasz nowy ursynowski szpital? Tam chyba skończyło się 99 proc. prac. Może nie jest w pełni gotowy, ale nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych środków

- zastanawiał się ursynowski radny Paweł Lenarczyk.

Źródło: screen Youtube DroneVideo24
Budowa Szpitala Południowego 2017r.; Źródło: screen Youtube DroneVideo24

Jego zapał studzi jednak rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, która tłumaczy, że zgodnie z prawem, do czasu odbioru nowopowstałego budynku przez Nadzór Budowlany, jest to plac budowy. Przede wszystkim obiekt nie spełnia jeszcze norm bezpieczeństwa budowlanego, a umieszczanie tam jakichkolwiek pacjentów byłoby narażaniem ich bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć: Warszawa: Hala Expo zamieni się w zakaźny szpital polowy. Kiedy zaczną przyjmować pacjentów


Bądź na bieżąco z "Życiem": Warszawa: dane dotyczące zakażeń wciąż zaskakują. Sobotni raport nie napawa optymizmem


To Cię zainteresuje: Remont ważnego zabytku na Pradze. O którą pamiątkę dawnych czasów chodzi