Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski tłumaczy, że obecnie są bardzo trudne czasy dla stolicy. Kumulację pandemii, recesji gospodarczej i rządowe cięcia funduszy dla samorządów określa mianem "katastroficznego zbiegu okoliczności", z którym jeszcze nigdy miasto nie miało do czynienia. Według jego prognoz, tegoroczne dochody Warszawy będą mniejsze o 1,5 miliarda złotych w stosunku do roku 2019.

Trzaskowski ostrzega, że jest kilka kierunków, w których musi pójść Warszawa, by móc realizować budżet- jedną z opcji jest zadłużenie się przełożenie lub rezygnacja z inwestycji oraz podniesienie opłat mieszkańcom.

Koszty, które z pewnością wzrosną to między innymi koszty parkowania. Ratusz chce rozszerzyć zarówno strefy płatnego parkowania jak i przedział czasowy objęty płatnym parkowaniem. Jeszcze w tym roku za parkowanie w stolicy będziemy płacić do godziny 20.00. W przyszłym roku strefa centrum stanie się najdroższą, a zostawianie w niej auta będzie wiązało się z zostawianiem w parkomatach aż 6 złotych za godzinę postoju. Mówi się także o planach podniesienia opłat za podróżowanie komunikacją miejską, jednak nie ma na razie żadnych konkretów.

To nie jedyne, co podrożeje w Warszawie. Mieszkańcy zapłacą więcej także za śmieci. Ratusz pracuje nad systemem uzależniającym wysokość opłat za śmieci z poziomem zużycia wody w danym lokalu.

Ratusz zrezygnował także z niektórych planów inwestycji miejskich. W związku z tym mieszkańcy nie doczekają się póki co tramwaju na Gocław, linii tramwajowej łączącej Wilanów z Dworcem Zachodnim, kładki przez Wisłę, obwodnicy Śródmieścia ani budowy sali koncertowej Sinfonii Varsovia. Natomiast oddanie stacji metra na Bródnie przesunie się aż o rok- donosi portal WP.

Na pocieszenie, Trzaskowski obiecuje, że zgodnie z planem, do 2023 roku w całej Warszawie do użytku zostanie oddanych 17 nowych żłobków i 8 szkół. Warszawa nie zrezygnuje także z programu dopłat do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

O tym pisaliśmy ostatnio: III Bieg Charytatywny ,,Północny Pomaga” . Wirtualna edycja wydarzenia. Jak wziąć udział


To może Cię zainteresować: Warszawa: spektakle jednego z teatrów odwołane z powodu potwierdzenia COVID-19 u aktorów


Warto wiedzieć: Weekendowe utrudnienia w ruchu na warszawskich ulicach. Trwa 42. Orlen Maraton Warszawski