Dziś w polskich szkołach odbywa się kolejny „Tęczowy Piątek”. Celem inicjatywy jest nauczenie uczniów tolerancji dla osób LGBT i wspieranie osób nieheteronormatywnych. Jednak przedsięwzięcie nie wszystkim się podoba. Prawo i Sprawiedliwość, Kościół Katolicki czy ortodoksyjna organizacja „Ordo Iuris” protestują najgłośniej.

Kampania Przeciw Homofobii koordynuje w szkołach „Tęczowe Piątki”. Organizacja walczy o zmianę świadomości społecznej i zapewnienie osobom LGBT takich samych praw, jakie mają osoby heteroseksualne. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie w polskim społeczeństwie tolerancji i wiedzy na temat LBGT.

Jak informuje Radio Zet, Kampania Przeciw Homofobii przekonuje, że młodzież LGBT jest narażona w polskich szkołach na przemoc, werbalną czy psychiczną, a nawet fizyczną. Szacuje się, że nawet 70 proc. takich uczniów miewa myśli samobójcze, a połowa cierpi na depresję.

– Młodzi geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe doświadczają niejednokrotnie przemocy motywowanej homofobią i transfobią. Najczęściej do tej przemocy dochodzi właśnie w szkole, w blisko 26 proc. przypadków – informuje Joanna Skonieczna, członkini Kampanii Przeciw Homofobii.

„Tęczowy Piątek” jest zgodny z prawem oświatowym. Organizacja przekonuje, że „Podstawa programowa nakazuje wychowywać uczniów w kierunku akceptacji i szacunku”.

Całkowicie przeciwny pogląd na kwestię tolerancji dla osób LGBT ma Prawo i Sprawiedliwość i Kościół Katolicki, których przedstawiciele chcieliby zablokowania „Tęczowego Piątku”. Na takim samym stanowisku stoi skrajnie ortodoksyjna organizacja Ordo Iuris, która znana jest ze swojego konserwatywnego i opresyjnego podejścia do ciała i ludzkiej seksualności.

Ordo Iuris odpowiada też za oburzający projekt mający na celu zakazanie prowadzenia edukacji seksualnej w szkołach. Przeczytaj więcej tutaj: CZY TWOJE DZIECKO MA TEN PRZEDMIOT W SZKOLE? NAUCZYCIELOWI GROZI SUROWA KARA!

Może zainteresuje Cię również ostatnia wypowiedź prezydenta na temat płacy minimalnej? DOSADNE SŁOWA ANDRZEJA DUDY O PŁACY MINIMALNEJ. „DOŚĆ SŁUCHANIA TYCH BZDUR!”

Joanna Tec