28 października odbyło się uroczyste otwarcie nowej placówki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Rozmiar i współczesny wygląd placówki robią wrażenie. Cała inwestycja kosztowała – bagatela – 1,2 mld złotych.

Marcin Jędrychowski, dyrektor szpitala, powiedział: „To najnowocześniejszy i największy szpital w Europie Środkowo-Wschodniej”. Podczas jednej zmiany w szpitalu będzie przebywać 2 tys. pracowników i 1 tys. pacjentów, zaś budżet placówki to 1 mld zł rocznie.

Cały kompleks składa się z 10 budynków, w których znajdziemy 925 łóżek dla pacjentów.

Jak podaje Onet, szpital będzie przenosił się z poprzedniej do nowej placówki od 18 listopada, a całość przenosin potrwa do 2021 roku. Najpierw do nowej placówki trafią oddziały takie, jak m.in. kardiologia, chirurgia, reumatologia i endokrynologia.

Przenosiny pacjentów odbędą się – w zależności od ich sprawności – ambulansami lub specjalnymi busami.

Do szpitala będzie się można dostać autobusem lub tramwajem. Przy budynku przewidziano także 1,2 tys. miejsc parkingowych.

Choć miejsce, w które przeniesiono szpital, jest na obrzeżach miasta, jego władzom zależało na nowoczesnym szpitalu – lokalizacja grała rolę drugorzędną.

Bardzo ważną zaletą nowej placówki szpitala jest fakt, że oddziały będą w jednym miejscu – pacjenci nie będą musieli przechodzić z budynku na budynku.

Szpital Uniwersytecki to największa placówka medyczna w Polsce, w której pracuje aż 4,5 tys. osób. Tylko w 2018 roku przyjął ponad 80 tys. pacjentów i udzielił ponad 500 tys. porad ambulatoryjnych.

Stworzenie projektu placówki trwało rok, zaś budowa – trzy lata. Koszt inwestycji to ponad 1,2 mld zł. Budżet państwa sfinansował część budowy (800 mln zł), 255 mln zł władze otrzymały od regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego, zaś pozostałe środki zebrały we własnym zakresie – to budżet Collegium Medicum UJ oraz szpitala.

Spodziewałbyś się takich gości? NIESPODZIEWANI GOŚCIE W KOŚCIELE W TRAKCIE MSZY! BEZPAŃSKIE PSY WESZŁY DO BUDYNKU I WZBUDZIŁY WIELE EMOCJI WŚRÓD ZGROMADZONYCH

Ważne – w te niedziele zrobimy zakupy! HANDLOWE NIEDZIELE – W KTÓRE DNI W MIESIĄCU ZROBIMY ZAKUPY W LISTOPADZIE I GRUDNIU?

Martyna Piotrowska