Wkrótce emeryci dostaną blisko 10 tys. zł. Jest to bilans wypłacania 13. emerytury i 14. w 2021 roku. Hojność polityków będzie kosztowała… sporo!

Obietnice wyborcze PiS kosztują dużo! Ich realizacja może wynieść nawet 100 mld zł.

Zobacz także: MICHAŁ SZPAK PO RAZ PIERWSZY PUBLICZNIE POKAZAŁ SIĘ ZE SWOJĄ MIŁOŚCIĄ!

W ciągu czterech lat emeryci dostaną nawet 10 tys. zł. Dodatki będą wypłacane dwa razy do roku.

PiS obiecuje wprowadzić mechanizm gwarantowanej waloryzacji świadczeń. Już w 2020 roku będzie powtórzona 13. emerytura dla 10 mln emerytów. Money.pl dodaje, że z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zniknie 10 mld zł.

Od 2021 na konto wpłynie 14. emerytura. Wtedy z Funduszu zniknie już ponad 20 mld zł. W latach 2022 i 2023 mają być wypłacane oba programy. Jeśli obietnice PiS zostaną zrealizowane, szczęśliwi emeryci mogą spodziewać się wpływu 10 tys.zł.

Jeśli 10 mln emerytów dostanie 10 tys. zł, to w ciągu całej kadencji PiS przeleje ponad 100 mld zł.

Zobacz także: KASJER Z LIDLA MYŚLAŁ, ŻE NIKT NIE PATRZY I PODMIENIŁ KARTĘ STARUSZKA!

Planowane jest także wprowadzenie ograniczeń programu 14. emerytury. Świadczenie przysługuje tym, których emerytura nie przekracza 120 proc. średniego świadczenia w Polsce.

W 2021 roku PiS planuje wprowadzić zasadę „złotówka za złotówkę”. Według niego senior straci tylko tyle, o ile jego świadczenie przekracza próg.

– „Warto podkreślić, że świadczenie to jest typowym transferem socjalnym. Pieniądze przyznawane w tej samej kwocie wszystkim świadczeniobiorcom to odrzucenie mechanizmu sprawiedliwości. Mechanizmu, który jest realizowany właśnie przez system emerytalny” – komentuje dla money.pl dr Antoni Kolek, prezes Instytut Emerytalnego.

– „Z perspektywy osób, które najdłużej pracowały, legalnie odprowadzały składki i przeszły na emeryturę później niż w ustawowym wieku emerytalnym, dodatkowe świadczenie w tej samej wysokości dla wszystkich jest działaniem niesprawiedliwym” – dodaje Kolek.

PiS planuje wprowadzić też inną zmianę. Chodzi o waloryzację kwotowo-procentową, zgodnie z którą, emeryci mają dostać gwarantowaną waloryzację – 70 zł. Może to być też nowa kwota.

źródło: „money.pl”