Zwana jest chorobą brudnych rąk. Co roku choruje na nią 1,4 mln ludzi na świecie. Mowa o zapaleniu wątroby typu A (WZW A). Sprawdź jakie są jej objawy i sposoby leczenia żółtaczki typu A.

Zapalenie wątroby typu A powszechnie znane jest jako żółtaczka pokarmowa. Nazwa ta związana jest odcieniem skóry, jaki pojawia się u zakażonego. Drugi człon nazwy tej choroby dotyczy sposobu zakażenia – dochodzi do niego droga pokarmową.

Jak czytamy w ,,NaTemat” Do rozwoju Hepatowirusa A (HAV), odpowiadającego za zapalenie wątroby typu A dochodzi w układzie pokarmowym. Wirus za pomocą krwi dostaje się do wątroby, gdzie powoduje poważne uszkodzenia.

Do zakażenia dochodzi najczęściej przez spożycie skażonej żywności, wody lub przez odbycie stosunku seksualnego.

Najbardziej narażeni na atak wirusa są turyści, spędzający urlop w egzotycznych krajach, w których poziom higieny jest niski, lub osoby mające wielu partnerów seksualnych.

Do najczęstszych objawów zakażenia wirusem należą: gorączka, ból głowy, osłabienie, nudności, wymioty, biegunka, bóle stawów, bóle brzucha, brak apetytu, ciemnomocz oraz świąd skóry.

Aby uniknąć zakażenia wirusem należy przestrzegać zasad higieny takich jak np. częste mycie rąk, unikanie miejsc o złych warunkach sanitarnych, a także mycie spożywanych warzyw i owoców. Popularne są także szczepienia, które dają prawie 100 proc. pewność, że wirus nie dostanie się do naszego organizmu.

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma herbata? Sprawdź: PIJESZ CZASEM HERBATĘ? KANADYJCZYCY ODKRYLI CO UWALNIA PROCES PARZENIA JEJ LIŚCI I JAKI MA TO WPŁYW NA NASZE ZDROWIE!

Te produkty mogą Ci zaszkodzić. Sprawdź, co najlepiej wyeliminować z diety: TE PRODUKTY SĄ SZKODLIWE DLA ZDROWIA. WYKLUCZ JE ZE SWOJEGO JADŁOSPISU!

Ewelina Rozworska