Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję dotyczącą ustawy o jawności majątków rodzin najważniejszych urzędników w kraju. W celu kontroli prewencyjnej ustawę skierował do Trybunału Konstytucyjnego. 

Ustawa dotycząca jawności majątkowej została uchwalona na początku września. Wedle jej przepisów każdy urzędnik państwowy jest zobowiązany do składania określonych oświadczeń majątkowych. Nowe regulacje mają dotyczyć 30 urzędników publicznych.

Konkretnie odnosi się do zmian w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora,ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, ustawie o uposażeniu posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w RP, czy ustawie o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent ma wątpliwości odnoszące się do sytuacji, w której urzędnik musi złożyć oświadczenie w sprawie majątku swojej rodziny. Problem pojawia się w przypadku braku możliwości dotarcia do nich lub ich nieprecyzyjności.

Rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski przedstawił stanowisko głowy państwa w tej sprawie, zaznaczając, że prezydent popiera ideę samej ustawy, jednak podaje w wątpliwość jej niektóre kwestie. „Nie powinno być najmniejszych wątpliwości, szczególnie prawnych, w związku z tym prezydent podjął decyzję o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym „- dodaje.

Przeczytaj także: ANDRZEJ DUDA W OBJĘCIACH NIEZNANEJ KOBIETY! MAMY TO NA ZDJĘCIU!

Warto zobaczyć też: W TAJEMNICZYCH OKOLICZNOŚCIACH ODSZEDŁ POLITYK PIS. PROKURATURA ZABIERA GŁOS!

Źródło: „Onet.pl”