Polskie prawo jazdy ma nowy wzór od 4 marca 2019 roku. Z tego powodu wszyscy Polacy posiadający „prawko” będą musieli prędzej czy później wymienić swój dokument. I większość z nas nie będzie zadowolona z tego powodu, bowiem będzie to koszt co najmniej 300 złotych.

W prawie jazdy w nowym wydaniu nie widnieje już adres kierowcy. Zmiany w dokumencie podyktowane były orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

W chwili obecnej wszystkie prawa jazdy zachowują swoją ważność na okres, na jaki pierwotnie zostały wydane. Jak na razie posiadacze starej wersji „prawka” nie muszą go wymieniać, ale nie potrwa to wiecznie.

Do 2015 roku prawo jazdy było wydawane bezterminowo. Jednak posiadacze dokumentu w takiej wersji nie będą mogli zachować go do końca życia. Planowana jest obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy w latach 2028-2033. Wtedy kierowcy otrzymają dokumenty z 15-letnim terminem ważności.

To właśnie takie prawa jazdy wydawane są od 2015 roku. Każdy, kto zdał egzamin od tego roku otrzymuje „prawko” jedynie na 15 lat.

Wyrobienie nowego dokumentu to nie mały koszt. „Gazeta Pomorska” podaje, że jest to minimum 300 złotych. Koszt samego dokumentu wynosi 100 złotych. Dodatkowo trzeba uregulować też opłatę ewidencyjną w wysokości 50 groszy. Największy wydatek to badanie lekarskie, za które zapłacimy 200 złotych. Dodać do tego trzeba też koszt zrobienia nowego zdjęcia do dokumentu.

Zapoznaj się też ze zmianami w egzaminach na prawo jazdy: ZMIANY W EGZAMINACH NA PRAWO JAZDY! CO NOWEGO CZEKA NA KURSANTÓW?

Przeczytaj również: KIEROWCO, DUŻE ZMIANY DLA CIEBIE! TYCH DOKUMENTÓW NIE BĘDZIESZ MUSIAŁ MIEĆ PODCZAS KONTROLI!

Źródło: „biznesinfo.pl”