Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o kolejnym dużym projekcie, którego celem jest zebranie danych Polaków i stworzenie ogromnej bazy. Tym razem jest to Rejestr Danych Kontaktowych. Inicjatywa ma na celu ułatwienie i przyspieszenie kontaktów pomiędzy obywatelami a urzędami.

Polska może się pochwalić zwiększoną liczbą udogodnień, których celem jest ułatwienie załatwiania spraw urzędowych, a wykorzystywanego są do tego zdobycze nowoczesnej technologii. Ministerstwo Cyfryzacji rozwija w ostatnich miesiącach skutecznie aplikację mObywatel.

Nowy pomysł resortu Marka Zagórskiego to Rejestr Danych Kontaktowych. Projekt został już zaakceptowany przez Sejm. Zostanie stworzona baza danych Polaków, dzięki czemu ma zostać znacznie przyspieszony i ułatwiony kontakt pomiędzy obywatelami a urzędami.

Minister cyfryzacji wyjaśnia: – Poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu administracji z obywatelem, który zostanie powiadomiony telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej o stanie prowadzonej sprawy – w tym np. o niedotrzymaniu terminów – czy też o upływie ważności dokumentów. Dodatkowa korzyść – w niektórych przypadkach dla obu stron wyeliminowane zostaną koszty związane z prowadzeniem tradycyjnej korespondencji.

Wprowadzenie naszych danych do rejestru będzie dobrowolne. Pomysłodawcy projektu szacują, że do marca 2021 roku swoje informacje kontaktowe wprowadzą dwa miliony Polaków.

Dostęp do danych zawartych w rejestrze będą miały tylko niektóre instytucje. Będą to organy gmin, Narodowy Fundusz Zdrowia, urzędy skarbowe, a także organy wyborcze i Polski Czerwony Krzyż (w związku z osobami zaginionymi).

Niedawno informowaliśmy też o tym, że dane Polaków będą dostępne w innej dużej bazie: SENIORZY W POLSCE POD LUPĄ? BĘDZIE MOŻNA SPRAWDZIĆ ICH WRAŻLIWE DANE!

Ministerstwo Cyfryzacji zaskoczyło też portalem, gdzie można sprawdzać nazwiska Polaków: OTO LISTA NAJPOPULARNIEJSZYCH NAZWISK W POLSCE! SPRAWDŹ, KTO NAZYWA SIĘ TAK JAK TY!

Źródło: „komputerswiat.pl”