Mimo zapowiedzi likwidacji abonamentu RTV, opłaty za 2025 rok pozostają niezmienione. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zatwierdziła stawki, które wynoszą 8 zł 70 gr miesięcznie za radio i 27 zł 30 gr za radio i telewizję. Dostępne są również zniżki za przedpłaty.


Co dalej z abonamentem?


Przyszłość abonamentu RTV jest niepewna. Rząd rozważa dwa główne scenariusze:

  • Opłata audiowizualna: Zamiast abonamentu mogłaby zostać wprowadzona opłata audiowizualna. Szacuje się, że wynosiłaby ona około 8-9 zł miesięcznie i obejmowałaby wszystkich obywateli, niezależnie od posiadanego sprzętu.

  • Finansowanie z budżetu państwa: Druga opcja zakłada finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa. Wysokość środków byłaby określona jako procent od PKB.


Kontrowersje i kary:

Abonament RTV wzbudza wiele kontrowersji. Część osób uważa go za relikt przeszłości i opowiada się za jego zniesieniem. Inni bronią tej formy finansowania mediów publicznych, podkreślając ich niezależność i misję informacyjną.

Tymczasem, skarbówka coraz częściej kontroluje osoby uchylające się od płacenia abonamentu. W I kwartale 2024 roku wyegzekwowano od nich 5,9 mln zł. Kara za brak opłat wynosi 30-krotność miesięcznej stawki abonamentu.

Co przyniesie przyszłość?

Ostateczna decyzja o przyszłości abonamentu RTV należy do rządu i parlamentu. Należy śledzić dalszy rozwój wydarzeń, aby poznać szczegóły dotyczące nowego systemu finansowania mediów publicznych.

To też może cię zainteresować: Opole 2024: Marcin Daniec zaliczył wielką wpadkę. Ta gafa z pewnością na długo zapadnie w pamięć widzom

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Kiedy teściowa została wypisana ze szpitala, przywiózł ją do domu": Kiedy zobaczył reakcję żony, prawie stracił panowanie nad sobą