Wyniki sondażu exit poll pracowni Ipsos jasno wskazują na zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych 2024. Komitet wyborczy PiS zdobył poparcie 33,7 proc. głosujących w wyborach do sejmików wojewódzkich, co czyni go liderem tych wyborów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która zdobyła poparcie na poziomie 31,9 proc. Pełne wyniki tych wyborów zostaną oficjalnie przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą.


Sondaż exit poll przeprowadzony przez pracownię Ipsos dla Telewizji Polsat, TVN i TVP potwierdza dominację Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych 2024. Partia ta może liczyć na 33,7 proc. poparcia, przy czym uzyskała najlepsze wyniki procentowe w aż sześciu z 16 sejmików wojewódzkich. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 31,9 proc. poparcia, chociaż uzyskała ona największą liczbę głosów w 10 sejmikach. Trzecie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga z poparciem na poziomie 13,5 procent


Na kolejnych miejscach znalazła się Konfederacja z 7,5 proc. poparcia, Lewica z 6,8 proc., oraz Bezpartyjni Samorządowcy z 2,7 proc. poparcia. Pozostałe komitety wyborcze, według sondażu exit poll, łącznie zdobyły 3,9 proc. głosów.


Niemniej jednak, szacunkowa frekwencja wyborcza wyniosła 51,5 proc., co oznacza spadek w porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych.


Warto również odnotować, że w Warszawie Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej zdobył zdecydowane poparcie - 59,8 proc., pokonując konkurencję w pierwszej turze. Drugie miejsce przypadło kandydatowi PiS, Tobiaszowi Bocheńskiemu, z wynikiem 18,5 proc., a trzecie Magdalenie Biejat z Lewicy, która uzyskała poparcie na poziomie 15,8 proc.


To też może cię zainteresować: Matka zostawiła noworodka w oknie życia. Miał tylko kilka godzin


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "W wieku 49 lat rozwiodłem się z żoną, z którą żyłem przez około 30 lat": Zakochałem się w młodej dziewczynie