75 lat temu, w Waszyngtonie, podpisano historyczny dokument - Pakt Północnoatlantycki, który dał początek największemu sojuszowi obronnemu państw demokratycznych na świecie - NATO. Obecnie, w trudnych czasach globalnych zmian i zagrożeń, prezydent Andrzej Duda podkreśla szczególną wagę tego porozumienia.


W swoim wystąpieniu na konferencji, prezydent Duda zwrócił uwagę na aktualne wyzwania, jakie stoją przed sojuszem. "Dzisiaj niestety w bardzo trudnych czasach, kiedy w szczególności pokazuje się wielka wartość, jakie niosło to porozumienie sprzed 75 lat" - mówił prezydent, podkreślając znaczenie wyzwolenia się spod wpływów sowieckich i przyłączenia do porozumienia państw Zachodu, informuje Wirtualna Polska.


W swoim wystąpieniu prezydent Duda również zwrócił uwagę na rosnące zagrożenie ze strony Rosji, podkreślając, że "Rosja grozi i niestety się wzmacnia, rozbudowuje swój potencjał militarny, wydaje jedną trzecią PKB na obronność, przestawiła gospodarkę na tryb wojenny, buduje wielką armię, tworzy nowe dywizje i bez wątpienia stanowi zagrożenie dla wolnego świata".


W kontekście aktualnych wydarzeń na Ukrainie i rosnącego rosyjskiego imperializmu, prezydent Duda podkreślił rolę NATO w zapewnianiu bezpieczeństwa i obronności wolnego świata. "Nie mam żadnych wątpliwości, że NATO muszą reagować, nie tylko wspierając Ukrainę w jej wysiłku wojennym, nie tylko nie dopuszczając do tego, żeby Rosja na Ukrainie wygrała, Rosja na Ukrainie wygrać nie może" - zaznaczył.


W kontekście działań obronnych, prezydent Duda przedstawił propozycję podniesienia minimalnego poziomu wydatków na obronność z 2 proc. do 3 proc., co byłoby kolejnym krokiem w umacnianiu bezpieczeństwa sojuszu.


Jego słowa podkreślają potrzebę zjednoczenia i solidarności państw NATO w obliczu współczesnych wyzwań bezpieczeństwa globalnego. Bezpieczeństwo, jak podkreśla prezydent, jest wspólne i wymaga ciągłego wzmacniania sił obronnych, zarówno w zakresie technologicznym, jak i finansowym.


Rocznica Paktu Północnoatlantyckiego to nie tylko okazja do celebracji historycznego porozumienia, lecz także moment refleksji nad bieżącymi wyzwaniami dla NATO i koniecznością współpracy na rzecz zachowania pokoju i bezpieczeństwa w świecie.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Odwiedziłyśmy babcię w jej wiejskim domu": Nie mogłam patrzeć na to, co robi moja babcia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Papież Franciszek mówi o swoim pogrzebie. Wiadomo, jak się odbędzie