Nadchodzące godziny przynoszą ze sobą gwałtowne załamanie pogody, szczególnie na południu Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia dla pięciu województw, ostrzegając przed silnymi wichurami, które mogą osiągnąć prędkość nawet do 90 km/h.


Synoptycy przewidują, że wiatr o takiej sile będzie szczególnie odczuwalny na terenie większości małopolskiego, zachodniej części podkarpackiego (powiaty: mielecki, dębicki, jasielski), oraz świętokrzyskiego (powiat kazimierski). Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują od godziny 22:00 w czwartek do godziny 3:00 w piątek. Wichury będą towarzyszyły również burze, co dodatkowo zwiększa ryzyko dla mieszkańców tych obszarów, informuje Interia.


Dodatkowo, alerty pierwszego stopnia dotyczą pozostałej części podkarpackiego, reszty małopolskiego (powiaty: miechowski, olkuski, chrzanowski, oświęcimski), większości świętokrzyskiego oraz większości śląskiego (bez powiatów północnych) oraz południowej części lubelskiego. Tu wiatr może osiągnąć prędkość do 85 km/h w porywach, a także mogą wystąpić lokalne burze. Alerty te obowiązują od godziny 21:30 w czwartek do godzin 3:00 i 7:00 rano w piątek.


IMGW apeluje do mieszkańców tych regionów o zachowanie ostrożności i śledzenie dalszych komunikatów meteorologicznych, szczególnie jeśli planują podróże lub przebywanie na zewnątrz w czasie trwania silnych wiatrów i burz.


To też może cię zainteresować: Marcin Prokop w ogniu krytyki. Wszystko po słowach o Dorocie Wellman

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tego po ukochanym Moniki Richardson nie spodziewał się nikt. Partner telewizyjnej gwiazdy wkrótce trafi za kratki. Wyszło na jaw, jaki wyrok otrzymał