Wtorek, 20 lutego, przyniósł kolejne aktywności protestujących rolników w Polsce, którzy zdecydowanie nie zamierzają ustąpić w swoich postulatach. Tego dnia maszyny rolnicze ponownie zablokowały ulice na obszarze całego kraju. Jednak najbardziej dramatyczne wydarzenia miały miejsce na granicy polsko-ukraińskiej w miejscowości Medyka, gdzie rolnicy zdecydowali się zablokować transport kolejowy, wywołując zatarg i interwencję policji.

Protestujący rolnicy postanowili całkowicie uniemożliwić przemieszczanie się ciężarówek na przejściach granicznych w Lubelskiem i Podkarpaciu, co skutkowało wielokilometrowymi korkami. Sytuacja była szczególnie napięta w Medyce, gdzie doszło do zatrzymania pociągów jadących z Ukrainy. W ramach protestu zboże z ukraińskich wagonów zostało rozsypane, co dodatkowo zaostrzyło napięcie na granicy, informuje Goniec.

Ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz, zareagował na te dramatyczne wydarzenia w mediach społecznościowych. Jego wpis wyraża oburzenie wobec protestujących rolników i ich działań, które określa mianem "braku szacunku dla pracy ukraińskich rolników". Dyplomata apeluje o stanowcze reakcje ze strony policji oraz karanie osób łamiących prawo.

"Wstrząsające jest widzieć, jak ukraińskie zboże jest rozsypywane przez protestujących w Medyce. Policja powinna podjąć stanowcze kroki i ukarać tych, którzy naruszają prawo. To nie tylko brak szacunku dla pracy ukraińskich rolników w obliczu rosyjskiej agresji, ale także brak szacunku dla siebie i drugiego człowieka. Wstyd i hańba, panowie!" - napisał ambasador Zwarycz.

Protestujący rolnicy wyrażają swoje niezadowolenie również w kontekście Zielonego Ładu, domagając się zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i zaostrzenia kontroli nad towarami wjeżdżającymi do Unii Europejskiej. Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, potwierdził, że prowadzone są negocjacje w sprawie porozumienia z Ukrainą w celu ustalenia zasad importu, które nie naruszą stabilności polskiego rynku. Jednak zamknięcie całego Zielonego Ładu pozostaje według ministra niemożliwe. Sytuacja jest nadal dynamiczna, a rolnicy uparcie walczą o swoje prawa i zmiany w polskim rolnictwie.

Jak informował portal "Życie News": Protest rolników w całej Polsce nie ma końca. Kolejny dzień demonstracji na drogach w kraju. Kierowców czekają spore utrudnienia. Jest specjalna mapa

Przypomnij sobie: Z życia wzięte. Po ślubie zrobiliśmy remont w naszym mieszkaniu. Reakcja teściowych mnie zaskoczyła