Skarbówka nie próżnuje i w najnowszej odsłonie swojej działalności skierowała swoje działania ku sprzedawcom internetowym. Osoby, które aktywnie handlują w sieci, szczególnie na platformach takich jak Allegro, Vinted czy OLX, mogą się spodziewać specjalnych pism od Urzędu Skarbowego. To tzw. "listy behawioralne", które wzbudzają niepokój i zwiastują możliwe kłopoty podatkowe.

Wielu Polaków zostało zaskoczonych, otrzymując takie pisma, które są swoistym upomnieniem i jednocześnie wstępnym etapem przed kontrofensywą ze strony fiskusa. Zdanie "Urząd Skarbowy ma wiedzę o pańskiej działalności" brzmi jak dźwięk alarmu dla tych, którzy myśleli, że ich internetowy biznes jest poza zasięgiem fiskusa.

Listy behawioralne trafiają do osób, które na celowniku mają urzędnicy, podejrzewający niezgłoszoną działalność gospodarczą. Skarbówka koncentruje się zwłaszcza na tych, którzy nie tylko sporadycznie sprzedają rzeczy, ale regularnie prowadzą handel online. Wśród nich najczęściej są ci, którzy korzystają z luk prawnych czy braku nadzoru, aby czerpać korzyści majątkowe.

Według Krajowej Administracji Skarbowej, listy behawioralne są wysyłane w sytuacjach, gdy urząd ma uzasadnione podejrzenia dotyczące prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej. To zdecydowany sygnał, że Skarbówka skupia się na tych, którzy świadomie wykorzystują system, nie deklarując swojej aktywności.

W liście behawioralnym znajduje się zapowiedź kontroli, a urzędnicy posiadają dowody na prowadzenie działalności gospodarczej mimo braku formalnych zgłoszeń. To jasny sygnał, że warto podjąć działania przedkontrolne i skontaktować się ze Skarbówką, aby wyjaśnić sytuację i uniknąć ewentualnych konsekwencji podatkowych.

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy, radzi, żeby nie lekceważyć listów behawioralnych i skontaktować się z urzędem, wyjaśniając sytuację. Przypomina również, że sprzedaż rzeczy prywatnych, których posiadamy dłużej niż pół roku, nie podlega podatkowi PIT. Jednakże, dla tych, którzy prowadzą regularny handel, lepiej nie zwlekać z podjęciem działań, aby uniknąć problemów podatkowych w przyszłości.

To też może cię zainteresować: Agata Duda w ogniu krytyki. Padły mocne słowa. Poszło o jej stylizację

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Teściowa podarowała nam żelazko, a młodszej córce mieszkanie. Teraz chce z nami zamieszkać