Wiele osób, nawet tych, które nie przepadają za zimową aurą, liczy na białe święta. Niestety ostatnie lata upływały nam pod znakiem "odwilży bożonarodzeniowej". Jak wskazuje portal "Goniec" meteorolodzy przygotowali pierwsze prognozy pogody na tegoroczne Boże Narodzenie. Czy możemy liczyć na śnieg w tym czasie?

Pierwsze prognozy pogody na Boże Narodzenie 2023

Od kilku dni towarzyszy nam zimowa aura i wygląda na to, że pozostanie z nami jeszcze przez jakiś czas. Wiele osób ma nadzieję, że tegoroczne Boże Narodzenie także upłynie nam pod znakiem śniegu i mrozu. Niestety eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że niestety są małe szanse na to, żeby zimowa aura utrzymała się aż do świąt.

Zdaniem ekspertów IMGW w drugiej połowie grudnia należy spodziewać się temperatur mieszczących się w normie wieloletniej, a lokalnie tę normę przekraczających. Możemy spodziewać się opadów mieszczących się w normie. Wyjątek ma stanowić ostatni tydzień grudnia, gdzie opady mogą przekraczać normę.

Jednocześnie meteorolodzy IMGW zastrzegają, że do świąt jest jeszcze dużo czasu, a co za tym idzie, prognozy obarczone są dużym marginesem błędu. Bardziej wiarygodnych prognoz należy spodziewać się na około 10 dni przed świętami.

Światełko w tunelu

"Do 10 grudnia w Polsce będzie śnieżno i mroźno. Kto wie, czy ten śnieg nie utrzyma się do Świąt. Może nie być świeżej dostawy, ale to nie oznacza, że należy przekreślić scenariusz z białym Bożym Narodzeniem" - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Grzegorz Walijewski z IMGW.

Synoptyk wskazuje, że największe szanse na utrzymanie się białego puchu mają oczywiście mieszkańcy górskich i podgórskich miejscowości, gdzie śnieg poleży do kwietnia, a nawet maja przyszłego roku. Walijewski dodaje, że śnieg może utrzymać się do świąt również na Warmii i Mazurach.

Śnieg/YouTube @Projekt Ciekawość
Śnieg/YouTube @Projekt Ciekawość
Śnieg/YouTube @Projekt Ciekawość

A wy, liczycie na białe święta?

To też może cię zainteresować: Zaskakujące informacje obiegły media. Policja i psy tropiące pojawili się w pracowni Gabriela Seweryna. Przeszukano też jego mieszkanie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Premier Mateusz Morawiecki podjął kluczową decyzję. Ważne informacje dla wszystkich obywateli. W kraju obowiązuje drugi i trzeci stopień alarmowy

O tym się mówi: Porażające kulisy poszukiwań 14-letniej Natalii. "Leżała bez oznak życia, trzymała w ręku telefon, jakby chciała zadzwonić"