W poniedziałek 13 listopada zainaugurowano pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Choć rozpoczęło się ono z kilkuminutowym opóźnieniem, to jak podaje portal "Goniec" Jarosław Kaczyński nie zdążył zasiąść w poselskich ławach. Hymn prezes PiS-u odśpiewał na schodach w przejściu. Wielu obserwatorów zwraca uwagę na symboliczne znaczenie sytuacji.

Za nami pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

Poniedziałkowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się kilka minut po godzinie 12. Na Sejmowych korytarzach dały się kilkakrotnie słyszeć dzwonki wzywające posłów do zajęcia miejsca w ławach poselskich. Obrady otworzył Marszałek Senior Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego, kiedy na sali był już prezydent Andrzej Duda.

Po prezydencie na salę wkroczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Spóźnienie polityka sprawiło, że musiał on odśpiewać hymn na schodach w przejściu między ławami poselskimi.

Zdjęciem tego momentu podzielił się dziennikarz portalu "Onet" Kamil Dziubka, dodając w komentarzu, że "orkiestra tym razem nie poczekała". Nie był on jedynym komentatorem, który zwrócił uwagę na fakt, że w bieżącej kadencji nic nie będzie odbywało się pod dyktando Kaczyńskiego.

Równie symboliczna jest zapowiedź usunięcia otaczających gmach Sejmu barierek policyjnych, które mają go otworzyć dla Polek i Polaków.

Wybrano marszałków Sejmu

W trakcie poniedziałkowego pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji wybrano Marszałka Sejmu oraz pięciu z sześciu wicemarszałków. Zgłoszono dwóch kandydatów na marszałka. Pierwszym był Szymon Hołownia z Polski 2050, drugim Elżbieta Witek z PiS. W głosowaniu 265 posłów zdecydowało, że urząd obejmie Hołownia.

Szymon Hołownia/YouTube @naTemat.pl
Szymon Hołownia/YouTube @naTemat.pl
Szymon Hołownia/YouTube @naTemat.pl

Kilka godzin później Sejm wybrał pięciu z sześciu wicemarszałków. Wybrano Monikę Wielichowską i Dorotę Niedzielę (Koalicja Obywatelska), Włodzimierza Czarzastego (Lewica), Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga) oraz Krzysztofa Bosaka (Konfederacja). W głosowaniu przepadła kandydatura Elżbiety Witek z PiS-u.

Brak poparcia dla Elżbiety Witek posłowie argumentowali w obu przypadkach łamaniem przez nią regulaminu w czasie kiedy w poprzednich kadencjach piastowała urząd marszałka.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Była partnerka Matthew Perry'ego zabrała głos na temat jego niespodziewanego odejścia. "Jest wiele rzeczy, które mi nie pasują"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Wróciłam do domu i zastałam w nim teściową. To, co usłyszałam od męża, wbiło mnie w podłogę

O tym się mówi: Smutne wieści dla fanów polskich seriali. Odszedł aktor znany z takich produkcji jak "Świat według Kiepskich", czy "Pensjonat nad rozlewiskiem"