Jak informuje portal "Super Express", w wieku 101 lat zmarła Wanda Półtawska. Była cenioną lekarką i wykładowczynią na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Przez wiele lat współpracowała i przyjaźniła się z papieżem Janem Pawłem II. W listopadzie bieżącego roku skończyłaby 102 lata.

Nie żyje Wanda Półtawska

Wanda Półtawska przyszła na świat 2 listopada 1922 roku w Lublinie. Już od najmłodszych lat wykazywała się ogromnym zaangażowaniem społecznym. Jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpiła do harcerstwa. Po niemieckiej agresji działała jako łączniczka w konspiracji. Została zatrzymana przez Gestapo.

Trafiła do obozu zagłady w Ravensbrück, gdzie była jedną z uczestniczek pseudomedycznych doświadczeń. Udało jej się przetrwać ten trudny okres. Kiedy została wyzwolona, zdecydowała się na studia. Wybrała studia medyczne i psychiatrię. W swojej pracy koncentrowała się na dzieciach, które przeżyły traumę obozu.

Choć cieszyła się sporym uznaniem, miała na koncie wypowiedzi, które nie przysporzyły jej poklasku. Półtawska ostro wypowiadała się na temat osób, które korzystały z metody in vitro. Niepochlebnie wypowiadała się także o środowiskach LGBT, sprzeciwiając się choćby organizacji parad równości w Warszawie.

Wanda Półtawska/YouTube @Maskacjusz TV
Wanda Półtawska/YouTube @Maskacjusz TV
Wanda Półtawska/YouTube @Maskacjusz TV

Przyjaciółka papieża

Nie ma informacji na temat tego, kiedy Wanda Półtawska poznała Karola Wojtyłę. Jedną ze wskazywanych dat jest rok 1953, kiedy Półtawska miała po raz pierwszy przystąpić do spowiedzi u Wojtyły. Trzy lata później zjednoczyli się w sprawie obrony życia nienarodzonych dzieci, na co wpływ miała liberalizacja przepisów aborcyjnych, do jakiej wówczas doszło.

W 1962 roku zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową. Karol Wojtyła postanowił w jej sprawie napisać do Ojca Pio. Przed zabiegiem, jaki Półtawska miała przejść, okazało się, że wyzdrowiała. Ona sama początkowo wskazywało, że mogło dojść do błędnej diagnozy. Dopiero po osobistym spotkaniu z Ojcem Pio zaczęła wierzyć, że doszło do cudu.

Wanda Półtawska/YouTube @Fundacja Wiatrak
Wanda Półtawska/YouTube @Fundacja Wiatrak
Wanda Półtawska/YouTube @Fundacja Wiatrak

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Zmiany kadrowe w TVP. Znika znany dziennikarz. Wiadomo, kto zajmie jego miejsce

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Daniel Martyniuk wziął ślub. Z ukochaną pobrali się w wyjątkowym miejscu. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z uroczystości

O tym się mówi: Tomasz Lis podzielił się zdjęciem ze szpitalnego łóżka. Sympatycy dziennikarza nie kryją niepokoju o jego stan