Od wyborów parlamentarnych minął nieco ponad tydzień i przyniósł szanse na stworzenie rządu obecnej opozycji. Jak przypomina portal "Super Express", we wtorek 24 października odbyła się konferencja czterech liderów opozycji, na której padła deklaracja, że na czele koalicyjnego rządu stanie Donald Tusk. Tabloid wskazuje, jak mógłby wyglądać rząd pod wodzą lidera Platformy Obywatelskiej, choć jak zaznacza, dopiero ruszają prace zespołu negocjacyjnego.

To nie będzie ani łatwe zadanie, ani misja niemożliwa

Nowa koalicję rządzącą mają szanse stworzyć politycy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, którym udało się zdobyć większość parlamentarną. Dopięcie rządu z trzech odrębnych bloków nie będzie zadaniem łatwym, ale jak pokazuje analiza ich programów, występuje wiele punktów stycznych, które znacznie ułatwiają konstruowanie umowy koalicyjnej.

W sprawie powołania nowego rządu wypowiedział się między innymi Michał Kobosko, reprezentant partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Polityk w rozmowie z tabloidem przyznał, że "zasadniczo chcą odchudzić administrację centralną", ale jednocześnie dopuszczają "w wyjątkowych przypadkach, wyodrębnienie dodatkowych ministerstw".

Jakie ministerstwa mogłyby powstać?

Z analiz przeprowadzonych przez tabloid wynika, że w grę wchodziłoby powstanie nowych resortów, jak choćby resortu mieszkalnictwa postulowanego przez polityków Nowej Lewicy, czy powołanie resortu przemysłu z siedzibą na Śląsku.

Możliwe jest również rozdzielenie resortu edukacji i szkolnictwa wyższego na dwa odrębne ministerstwa, jak miało to miejsce wcześniej. Pod uwagę brana jest także wyodrębnienie resortu środowiska z dotychczasowego ministerstwa środowiska i klimatu.

Jak wskazuje polityk Lewicy Dariusz Wieczorek, zespół negocjacyjny będzie w pierwszej kolejności uzgadniał sprawy programowe, a dopiero w dalszej kolejności rozpatrywane będą kwestie personaliów.

Sejm/YouTube @Sejm RP
Sejm/YouTube @Sejm RP
Sejm/YouTube @Sejm RP

Jak myślicie, kto jako pierwszy dostanie misję tworzenia rządu od prezydenta: przedstawiciel PiS-u, czy Donald Tusk?

To też może cię zainteresować: Rozgłośnia ojca Tadeusza Rydzyka analizuje wyniki wyborów parlamentarnych. "Za nimi szły zagraniczne pieniądze na wsparcie najróżniejszych inicjatyw"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Daniel Martyniuk wziął ślub. Z ukochaną pobrali się w wyjątkowym miejscu. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z uroczystości

O tym się mówi: Krzysztof Jackowski to nie tylko jasnowidz, ale także mąż. Niewielu wie, kim jest jego żona