Jak przypomina portal "Goniec", w niedzielę 15 października Polacy oddawali swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu. Po godzinie 13:30 Państwowa Komisja Wyborcza przekazała głosy z ponad 50 procent obwodów wyborczych. Jak prezentują się wyniki cząstkowe?

Wybory parlamentarne 2023

W trakcie porannej konferencji PKW podało wyniki z 25% obwodów wyborczych. Wynikało z nich, że Prawo i Sprawiedliwość zebrało 40,05% głosów. Koalicja Obywatelska w porannym komunikacie miała 26,38% głosów, Trzecia Droga 14,12%, Lewica 8,03%, a Konfederacja 7,37%.

Kolejna konferencja PKW odbyła się o godzinie 13:30. Wówczas podano wyniki z 53,7% obwodów, które przedstawiały się następująco:

Prawo i Sprawiedliwość 38,13%,

Koalicja Obywatelska 28,00%

Trzecia Droga 14,40%

Nowa Lewica 8,22%,

Konederacja 7,33%.

Pozostałe komitety ponownie nie przekroczyły progu wyborczego. Kolejna konferencja PKW zaplanowana jest na godzinę 18:30. Na bieżąco na stronie PKW można śledzić aktualne wyniki po spłynięciu kolejnych protokołów komisji wyborczych.

Przewodniczący PKW/YouTube @PaństwowaKomisjaWyborcza
Przewodniczący PKW/YouTube @PaństwowaKomisjaWyborcza
Przewodniczący PKW/YouTube @PaństwowaKomisjaWyborcza

Wyraźna tendencja

Wyniki sondażu late poll wskazują, że choć PiS może liczyć na najwyższy wynik wyborczy, może zostać odsunięte od władzy. Z rozkładu mandatów wynika, że obóz Jarosława Kaczyńska może liczyć na 198 mandatów. Do większości gwarantującej stabilny rząd, brakuje im aż 33 głosów.

Stabilną większość może stworzyć koalicja złożona z 3 partii: Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Badania Late Poll wskazują, że zdobędą oni łącznie 249 mandatów.

Obserwatorzy wskazują na to, że największym wygranym tegorocznych wyborów parlamentarnych jest społeczeństwo obywatelskie. Frekwencja wyborcza była rekordowo wysoka, najwyższa w III RP i wynosi 72,9%.

O wynikach wyborów parlamentarnych 2023 będziemy was informowali na bieżąco.

To też może cię zainteresować: Duchowny zobaczył sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Postanowił od razu je skomentować

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Musiałam podjąć radykalne kroki. Zmusiłam mamę do wyprowadzki z mieszkania do domu na wsi. Nie miałam innego wyjścia

O tym się mówi: Fani nie kryją niepokoju o Sandrę Kubicką. Modelka potwierdza medialne doniesienia. "Układam myśli w głowie i zbieram siły do działania"