Jak przypomina portal "Goniec", w niedzielę 15 października odbyły się wybory parlamentarne. Już w niedzielny wieczór zaprezentowano sondażowe wyniki, które wskazały, że choć to PiS zdobył największą liczbę głosów, to opozycja ma większość pozwalającą jej stworzyć stabilną większość rządową. W poniedziałek rano pojawiły się wyniki sondażowe late poll. Czy cokolwiek zmieniły?

Wyniki exit poll

15 października Polacy ruszyli tłumnie do urn. Frekwencja wyniosła 72,9%, co jest wynikiem imponującym. Tuż po zamyknięciu lokali wyborczych o godzinie 21:00 pojawiły się sondażowe wyniki exit poll. Zgodnie z nimi najwyższy wynik osiągnęło PiS, która zdobyła 36,8% głosów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska 31,6%. Podium zamknęła Trzecia Droga.

Do Sejmu weszłyby również Lewica i Demokracja. Wyniki exit poll wskazywały, że progu wyborczego nie przekroczyli Bezpartyjni Samorządowcy i partia Polska Jest Jedna.

Wyniki sondażu exit poll/YouTube @tvn24
Wyniki sondażu exit poll/YouTube @tvn24
Wyniki sondażu exit poll/YouTube @tvn24

Wyniki late poll

W poniedziałkowy ranek pojawiły się sondaże late poll, które stanowią sumę badań exit poll z uwzględnieniem 50 procent oficjalnych wyników z komisji wyborczych. Nie przyniosły one zbyt dużych zmian.

Prawo i Sprawiedliwość 36,6%

Koalicja Obywatelska - 31,0%

Trzecia Droga - 13,5%

Lewica - 8,6%

Konfederacja - 6,4%

Prawo i Sprawiedliwość bez większości

Wyniki late poll jasno wskazują, że PiS nie ma zdolności do samodzielnych rządów. W tym układzie może bowiem liczyć na 198 mandatów i nawet sojusz z Konfederacją (14 mandatów), nie daje jej większości w Sejmie.

Sondaże dają możliwość stworzenia stabilnej większości rządzącej przez polityków KO (161 mandatów), Trzeciej Drogi (57 mandatów) i Lewicy (30 mandatów). Łącznie mają 248 mandatów. Przypomnijmy, aby mówić o większości, rząd musi dysponować 231 głosów.

Warto pamiętać, że wyniki sondażowe mogą różnić się od ostatecznych, choć nic nie wskazuje na to, że miałyby się one drastycznie zmienić.

To też może cię zainteresować: Jeśli usłyszałeś to pytanie na wyborach musisz to zgłosić. Bardzo ważna informacja

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Fani nie kryją niepokoju o Sandrę Kubicką. Modelka potwierdza medialne doniesienia. "Układam myśli w głowie i zbieram siły do działania"

O tym się mówi: Emerytury gwiazd budzą sporo emocji. Na jaw wyszła wysokość świadczenia wypłacanego Bohdanowi Łazuce. Kwota przyprawia o zawrót głowy