Jak przypomina portal "Interia", w 2023 roku zaczęły obowiązywać zmiany w przepisach dotyczących leczenia sanatoryjnego. Kto może skorzystać z darmowego turnusu po wprowadzonych zmianach? Jak długo trwa pobyt w sanatorium? Sprawdźcie szczegóły!

Zmiany w przepisach dotyczących leczenia sanatoryjnego

Wraz z nowym rokiem zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące leczenia uzdrowiskowego. Zgodnie z dotychczasowymi regulacjami, prawo do bezpłatnego pobytu w sanatorium mieli jedynie aktywni rolnicy. Dzięki zmianom w przepisach z tego rodzaju leczenia mogą skorzystać również rolnicy uprawnieni do pobierania emerytury rolniczej.

Przewidziany dla rolników turnus trwa przez 21 dni. To nie koniec zmian. Z wyjazdu do sanatorium będą mogły również skorzystać osoby opiekujące się osobami niepełnosprawnymi, którym wyjazd pomoże poprawić ich kondycję psychofizyczną.

Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @Dami Wałbrzych
Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @Dami Wałbrzych
Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @Dami Wałbrzych

Darmowe sanatorium dla emerytowanych rolników

Z szacunków KRUS wynika, że z nowych rozwiązań może skorzystać nawet 840 tysięcy osób. Aby móc skorzystać z leczenia rehabilitacyjnego lub regeneracyjnego, niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza. Może je wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W tym przypadku niezbędne jest dołączenie aktualnych badań.

Skierowanie może wystawić również lekarz rzeczoznawca lub komisja lekarska KRUS. Wniosek można złożyć osobiście w siedzibie KRUS-u lub wysłać je pocztą. Należy pamiętać, że skierowanie jest ważne przez pół roku i w tym czasie powinno trafić do KRUS-u.

Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @sanatoriumrafał
Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @sanatoriumrafał
Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @sanatoriumrafał

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Tak dziś żyje Szczena. Bohater programu "Chłopaki do wzięcia" zdradził, czy zamierza jeszcze wracać do kraju

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiele osób popełnia istotny błąd podczas ważnego etapu uprawy pomidorów. Efektem są znacznie mniejsze zbiory niż tego chcemy. O czym trzeba pamiętać

O tym się mówi: Od miesiąca nie ma wśród nas Kamila z Częstochowy. W wyjątkowy sposób uczczono pamięć o chłopcu. Przez miasto przeszły tłumy. Tata malca zabrał głos