Jak informuje portal "Goniec", od 1 czerwca w życie wchodzą zmiany dotyczące zasiłku pogrzebowego. Wprowadzone zmiany dotyczą kwestii wypłacania pieniędzy na organizację pogrzebu. Zła wiadomość jest taka, że wysokość zasiłku pogrzebowego w dalszym ciągu pozostaje na poziomie ustalonym w 2011 roku.

Kto może skorzystać z zasiłku pogrzebowego?

Zasiłek pogrzebowy jest formą wsparcia, która ma pozwolić pokryć koszty pogrzebu zmarłej osoby. Może on być wypłacony osobom bliskim, którzy organizują pochówek, a także instytucjom, które odpowiadają za organizację pogrzebów.

O wypłatę zasiłku mogą się ubiegać małżonkowie osoby zmarłej, ich dzieci (własne i przysposobione), rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, a także osoby, które ustanowione zostały opiekunem prawnym.

Wśród instytucji upoważnionych do ubiegania się o zasiłek wymienia się: domy pomocy społecznej, gminy, czy związki wyznaniowe.

Aby środki zostały wypłacone, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku w terminie nieprzekraczającym 12 miesięcy od daty śmierci osoby, którą grzebiemy.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP

Od 1 czerwca wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące zasiłku. Jakie?

Zmiany w zasiłku pogrzebowym

Wiele osób czeka na zmianę wysokości zasiłku pogrzebowego. Już od dłuższego czasu pojawiają się postulaty podniesienia tej kwoty, czego uzasadnieniem jest znaczny wzrost kosztów pochówku. Niestety od 2011 roku zasiłek niezmiennie wypłacany jest w kwocie 4 tysięcy złotych, niezależnie od faktycznie poniesionych przez nas wydatków na ten cel.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) informuje, że wraz z dniem 1 czerwca to Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie wypłacał zasiłek po zmarłych emerytach i rencistach otrzymujących świadczenia z KRUS-u.

ZUS. Źródło: youtube.com
ZUS. Źródło: youtube.com
ZUS. Źródło: youtube.com

Co sądzicie o wysokości zasiłku pogrzebowego?

To też może cię zainteresować: Prokuratura przekazała nowe informacje w sprawie 3,5-letniego Kubusia. Chłopiec zginął z rąk swoich rodziców

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutne wieści płyną ze świata sportu. Odszedł legendarny sportowiec. Jego wyczynu nie da się już powtórzyć

O tym się mówi: Obchody Dnia Dziecka będą słono kosztować rodziców w Polsce. Zabierając dziecko na lody trzeba liczyć się z dużym wydatkiem. Wracają paragony grozy