Jak przypomina portal "Super Express", muzyka stanowi nieodłączny element mszy i obrzędów. Ostatnio kwestią muzyki w kościołach zajęła się Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Członkowie komisji doszli do dość zaskakujących dla wielu osób konkluzji, które zmuszają kapłanów i organistów do przywiązywania większej wagi zarówno do charakteru, jak i formy utworów muzycznych wybrzmiewających w trakcie liturgii.

Kolejne zakazy w kościele. Dotycząc muzyki

W komunikacie wydanym po obradach Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej, jej członkowie zwrócili się do duszpasterzy i organistów z prośbą, aby ci przykładali większą wagę zarówno do charakteru muzyki granej w trakcie obrzędów, jak i formę muzyki rozbrzmiewającej w świątyniach.

We wspomnianym komunikacie podkreślono, że "należy odchodzić od sytuacji, w których muzyka staje się rodzajem koncertu oraz dominuje nad dynamiką i istotą obrzędów liturgicznych". Wskazano na potrzebę baczniejszego doboru osób śpiewających i grających w trakcie ślubów, czy pogrzebów.

Muzyka w kościele/YouTube @Angelika Szablak
Muzyka w kościele/YouTube @Angelika Szablak
Muzyka w kościele/YouTube @Angelika Szablak

Członkowie komisji przypomnieli, że w trakcie obrzędów religijnych nie powinna być wykonywana muzyka o charakterze świeckim. Co to oznacza dla wiernych?

Wierni muszą o tym pamiętać

Wierni, którzy w trakcie ślubu, czy pogrzebu chcieliby skorzystać z usług muzyków, nie będą mogli tego zrobić bez wcześniejszego skonsultowania tego z duchownym oraz kościelnym organistom. Brak jest zgody też na muzykę świecką w murach świątyni.

W cytowanym piśmie znalazły się również podziękowania dla tych, którzy odpowiedzialnie podchodzą do kwestii muzyki w liturgii i obrzędach religijnych.

Muzyka w kościele/YouTube @Antoni Jurga
Muzyka w kościele/YouTube @Antoni Jurga
Muzyka w kościele/YouTube @Antoni Jurga

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Dariusz z "Sanatorium miłości" opowiedział o planach na przyszłość. Była w nich mowa nie tylko o żonie, ale i o córce

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Poruszający apel przed ostatnim pożegnaniem 8-letniego Kamila z Częstochowy. O to proszeni są żałobnicy

O tym się mówi: Sezon komunijny trwa. Ile należy włożyć do koperty. Na takie kwoty decydują się goście komunijni