Jak podaje portal "O2", fani grzybobrania z niecierpliwością czekają aż nastanie maj. To właśnie wtedy rusza sezon na pierwsze grzyby. Co można spotkać teraz w lasach? Gdzie pojawiały się już pierwsze okazy?

Grzybiarze zacierają ręce

W naszym kraju nie brakuje fanów grzybobrania. Wielbiciele tego sposobu spędzania wolnego czasu, mają powody do zadowolenia, bo w polskich lasach pojawiły się już pierwsze grzyby. Z informacji przekazanych przez "Gazetę Wyborczą wynika", że pierwsze borowiki pojawiły się już w śląskich lasach.

Mowa o borowikach ceglastoporych, które potocznie określane są jako "ceglasie". Można się na nie natknąć zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Najczęściej znajdziemy je w pobliżu bukom i jodłom. Ich kapelusze potrafią osiągnąć imponujący rozmiar, którego średnica sięga nawet 20 cm.

Borowik ceglastopory/YouTube @Paweł i Grzyby
Borowik ceglastopory/YouTube @Paweł i Grzyby
Borowik ceglastopory/YouTube @Paweł i Grzyby

Obawy grzybiarzy

Borowik ceglastopory budzi obawy wielu grzybiarzy. Jak informują przedstawiciele Lasów Państwowych, wielu amatorów grzybobrania nie zbiera ich w obawie, że są trujące. Zdaniem leśników wynika to z faktu, że jest on podobny do borowika szatańskiego, jeśli chodzi o ubarwienie, jak i fakt sinienia po jego przekrojeniu.

Tymczasem oba gatunki dość mocno się różnią. W przypadku borowika ceglastoporego barwa kapelusza jest brązowa, w czasie, kiedy u szatańskiego kapelusz jest "jasny, ponadto trzon przy kapeluszu u ceglastoporego z czerwonego przechodzi w żółty".

Borowik szatański/YouTube @Paweł i Grzyby
Borowik szatański/YouTube @Paweł i Grzyby
Borowik szatański/YouTube @Paweł i Grzyby

Leśnicy podkreślają, że należy zbierać owocniki młode, charakteryzujące się twardością. Dodają również, że ten grzyb spożywamy po dokładnej obróbce termicznej. Można go dusić, smażyć i gotować. Zjedzenie na wpółsurowego borowika ceglastoporego może doprowadzić do problemów żołądkowych.

Zbieraliście kiedyś ten gatunek grzyba?

To też może cię zainteresować: Smutne wieści dla fanów muzyki. Odszedł członek popularnego polskiego zespołu. Piosenki formacji nuciło wielu z nas

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mężczyzna zrobił zakupu z dostawą do domu. W worku z chlebem znalazł wyjątkowo obrzydliwą niespodziankę

O tym się mówi: Barbara Kurdej-Szatan opowiedziała o swoim małżeństwie z Rafałem Szatanem. Zdradziła swój przepis na udaną relację