Jak przypomina portal "Super Express", wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się od 2011 roku i wynosi 4 tysiące złotych. Zasiłek ma w zamyśle stanowić rekompensatę za koszty poniesione w związku z pochówkiem osoby zmarłej. Niestety w dobie szalejącej inflacji, kwota ta nie zawsze pokrywa faktyczne wydatki ponoszone przy ostatnim pożegnaniu. Czy są szanse na podniesienie wysokości zasiłku? Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki.

Zasiłek pogrzebowy od lat niezmieniany

Postulat podniesienia kwoty zasiłku pogrzebowego podnoszony jest już od dłuższego czasu. Od 1 marca 2011 roku, kiedy został zwaloryzowany po raz ostatni, wynosi on niezmiennie 4 tysiące złotych. Niestety już od dłuższego czasu kwota ta nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z organizacją pochówku osoby zmarłej.

Nic więc dziwnego, że kwestia ta podnoszona jest w trakcie spotkań z politykami. Ostatnio o możliwość zwiększenia kwoty zasiłku został zapytany premier Mateusz Morawiecki. "Czy rząd planuje zwiększyć zasiłek pogrzebowy z 4 tys. do 15 tys. złotych oraz, czy trwają jakieś prace na ten temat?" - brzmiało pytanie do szefa rządu. Jak na nie odpowiedział premier?

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Senioralna

Premier o podniesieniu zasiłku pogrzebowego

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że obecnie nie trwają żadne prace dotyczące kwestii podniesienia wysokości zasiłku pogrzebowego z 4 do 15 tysięcy złotych. Jednocześnie szef rady ministrów zaznaczył, że jego ugrupowanie przygotowuje szereg rozwiązań dotyczących "szeroko rozumianej polityki społecznej", które zostaną przedstawione przez PiS w trakcie kampanii wyborczej.

Co ciekawe, w odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gil-Piątek, wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed informował, że jego resort prowadzi analizy dotyczące ewentualnej zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego. Analizy te miały uwzględniać z jednej strony możliwości budżetu państwa, z drugiej realny koszt pochówku.

Premier Mateusz Morawiecki / YouTube:  Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki / YouTube: Kancelaria Premiera
Premier Mateusz Morawiecki / YouTube: Kancelaria Premiera

Myślicie, że wzrost zasiłku pogrzebowego będzie jedną z obietnic wyborczych?

To też może cię zainteresować: Marta Kaczyńska zdradziła, jak zwracał się do niej ojciec. To dziwne przezwisko

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tak wygląda miejsce spoczynku Violetty Villas. Artystki nie ma z nami od 12 lat. Liczni fani piosenkarki robią, wiele aby ocalić ją od zapomnienia

O tym się mówi: Poruszający moment podczas Frederyków 2023. Ewa Bem ze łzami w oczach