Jak podaje portal "Interia", od blisko 7 lat osoby, które ukończyły 75. lat, mogą skorzystać z bezpłatnych leków, stosowanych w leczeniu niektórych chorób przewlekłych. Według nieoficjalnych wciąż informacji w przyszłym roku z leków tych będzie mogło większe grono seniorów, bo obniżeniu ma ulec wiek uprawniający do skorzystania z bezpłatnych leków.

Czy można się spodziewać obniżenia wieku w programie Leki 75 plus?

Z darmowych leków mogą skorzystać osoby leczące się z powodu niektórych przewlekłych chorób, które jednocześnie ukończyły 75. lat. Wiele wskazuje na to, że już niebawem grono osób uprawnionych do skorzystania z bezpłatnych leków się powiększy. Miałyby z niego skorzystać również osoby, które skończyły 70. lat.

Nieoficjalnie mówi się, że rząd rozważał obniżenie wieku aż do 65 lat, jednak ze względu na koszty zrezygnowano z tej opcji. Na ten moment nie mówi się o żadnym oficjalnym obniżeniu wieku w przypadku wspomnianego programu, choć potwierdzono, że w resortach dyskutowane są różne koncepcje.

Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360

Darmowe leki, jak to działa?

Aby móc skorzystać z darmowych leków, trzeba mieć obecnie ukończone 75 lat, a wypisany przez lekarza lek musi znajdować się na liście leków bezpłatnych. Wystawiana przez lekarza recepta musi mieć wyraźnie zaznaczone, że senior ma prawo skorzystać z darmowego leku. Robi się to wpisując literę "S" wpisanej w odpowiedniej rubryce recepty.

Należy pamiętać o tym, że pacjent musi leczyć się na schorzenie przewidziane przepisami. Recepta musi zostać wystawiona przez osobę posiadającą do tego uprawnienia. Tylko w ubiegłym roku z darmowych leków skorzystało w sumie 2,7 mln seniorów. Wydano wówczas łącznie 76,7 mln opakowań medykamentów.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Co sądzicie o planowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Popularny ksiądz wprawił w osłupienie internautów. Wiele osób nie miało w ogóle o tym pojęcia. Poszło o chrzest

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agnieszka Chylińska była dwukrotnie mężatką. Jej pierwsze małżeństwo trwało zaledwie 16 miesięcy

O tym się mówi: Dawid Kubacki podzielił się z Polakami ważnymi słowami. Uwielbiany skoczek narciarski nagrał krótkie wideo. Jego słowa poruszają do głębi