Jak przypomina portal "Interia", już w marcu nastąpi waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS rencistom i emerytom. Rządzący zdecydowali się wprowadzić waloryzację kwotowo-procentową. Część seniorów dostanie gwarantowaną podwyżkę w kwocie 227 zł na rękę, część będzie miała świadczenie podniesione o 14,8 proc., a więc o wskaźnik waloryzacji.

Większe pieniądze dla seniorów już od marca

Od marca seniorzy będą otrzymywali wyższe świadczenia. Ostateczny wskaźnik waloryzacji wynosi 14,8 procent. W związku z tym, że rząd przyjął waloryzację kwotowo-procentową, seniorzy o najniższych świadczeniach otrzymają 227 zł netto (250 zł brutto).

Po marcowej waloryzacji najniższe świadczenie będzie wynosiło 1588 zł brutto, a nie jak do tej pory 1338 zł brutto. I to ci seniorzy mogą liczyć na minimalną kwotę waloryzacji wynoszącą 250 zł brutto. Osoby, które pobierają świadczenie niższe od kwoty minimalnej, będą musiały zadowolić się podwyżką procentową.

ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360
ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360
ZUS pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Wyższa kwota minimalnej emerytury to dobra wiadomość w kontekście kwietniowej wypłaty trzynastej emerytury. Jest ona bowiem wypłacana w wysokości najniższej emerytury wszystkim seniorom, bez względu na wysokość ich podstawowego świadczenia.

Sprawdź, o ile wzrośnie twoje świadczenie

Seniorzy, którzy pobierają obecnie świadczenie w wysokości 1365 zł netto, od marca będą otrzymywały świadczenie wyższe o 228 zł. W przypadku emerytów pobierających emeryturę w kwocie 1593 zł na rękę waloryzacja przyniesie im dodatkowe 236 zł.

Seniorzy, którzy na rękę dostawali do tej pory 2048 zł, zyskają 294 zł. W przypadku świadczenia w wysokości 2670 zł netto, wzrost sięgnie aż 351 zł. Przy emeryturze sięgającej 3460 zł waloryzacja procentowa zapewni dodatkowe 468 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o tegorocznej waloryzacji świadczeń?

To też może cię zainteresować: O tym obowiązku zapomina wielu Polaków. Niewywiązanie się z niego, grozi karą finansową

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dorota Wellman przyznała, że mierzy się z poważną chorobą. "W moim przypadku właściwie nie ma żadnego lekarstwa"

O tym się mówi: Światło dzienne ujrzała policyjna notatka z zatrzymania Antka Królikowskiego. Nie wszystko zgadza się z relacją aktora