Jak przypomina portal "Super Express", osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, mogą skorzystać z dopłaty do mieszkania. Jakie warunki należy spełnić, żeby skorzystać z tej pomocy?

Kto może skorzystać z dodatku mieszkaniowego?

O dodatek mieszkaniowy mogą się ubiegać zarówno osoby wynajmujące lub podnajmujące mieszkania, osoby ze spółdzielczym prawem do mieszkania (zarówno własnościowe, jak i lokatorskie), jak i osoby posiadające tytuł prawny do zajmowanego mieszkania i w związku z tym ponoszą wydatki.

Aby ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, należy spełnić przewidziane kryteria. Jedno z nich jest próg dochodowy. Liczony jest on na podstawie trzech ostatnich miesięcy, poprzedzających złożenie wniosku. Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosi on 40 procent przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku gospodarstw wieloosobowych dochód na jedną osobę nie może być wyższy niż 30 procent średniego wynagrodzenia. W 2023 roku owo średnie wynagrodzenie wynosi 6935 zł brutto.

Pieniądze/YouTube @Wiadomości
Pieniądze/YouTube @Wiadomości
Pieniądze/YouTube @Wiadomości

Próg dochodowy to nie wszystko

Co ważne, przekroczenie progu dochodowego, nie wyklucza nas z możliwości ubiegania się o dodatek mieszkaniowy. Ze wsparcia będą mogli skorzystać również ci, przekraczający limit, choć w ich przypadku dojdzie do jego pomniejszenia o kwotę nadwyżki ponad limit.

Ay ubiegać się o dodatek mieszkaniowy należy spełnić również kryterium powierzchniowe. Dla 1 osoby metraż mieszkania nie powinien przekraczać 35 metrów kwadratowych. Dla dwuosobowych gospodarstw domowych limit ten wynosi 40 metrów kwadratowych. O 5 metrów kwadratowych wyższy jest limit dla gospodarstw składających się z 3 osób.

Bloki/YouTube @Globalista - Oskar Bednarski
Bloki/YouTube @Globalista - Oskar Bednarski
Bloki/YouTube @Globalista - Oskar Bednarski

W przypadku 4-osobowych gospodarstw domowych mieszkanie nie może być większe niż 50 metrów kwadratowych. Dla 5-osobowych rodzin metraż nie może przekraczać 65 metrów kwadratowych. O 5 metrów kwadratowych wyższy limit obowiązuje gospodarstwa domowe składające się z 6 osób.

W przypadku obecności w gospodatwie domowym osoby niepełnosprawnej wspomniany limit zwiększa się o 15 metrów kwadratowych.

Co sądzicie o kryteriach przewidzianych przez ustawodawcę?

To też może cię zainteresować: Sylwia Przybysz o zaletach macierzyństwa w młodym wieku. Co dokładnie powiedziała

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Historia, która przez wiele lat nie ujrzała światła dziennego. Co Maryja powiedziała mężczyźnie

O tym się mówi:Wizyta Joe Bidena w Polsce sparaliżuje dużą część Warszawy. Stolicę czeka komunikacyjny paraliż. Z ruchu wyłączone ma być niemal całe centrum miasta