Jak podaje portal "Gazeta", rekordowa inflacja przekłada się na rekordowo wysoką waloryzację świadczeń seniorów. Ma ona wynieść co najmniej 250 złotych w przypadku minimalnych emerytur i 14,8 proc. Oznacza to, że marcowa emerytura seniorów, którzy teraz pobierają 1338,44 zł, wzrośnie do 1588,44 zł brutto.

Rekordowo wysoka waloryzacja rent i emerytur

W 2023 roku waloryzacja będzie miała charakter kwotowo-procentowy. Najniższa kwotowa waloryzacja wyniesie 250 zł brutto (na rękę to ok. 227 zł), w przypadku waloryzacji procentowej, wyniesie ona 14,8 proc.

Seniorzy, którzy pobierają świadczenie w kwocie 1218 zł netto, dostaną o 227 zł więcej i to już od 1 marca. Emeryci z emeryturą wynoszącą obecnie 1365 zł netto dostawać będą świadczynie wyższe o 228 złotych.

Dla seniorów ze świadczeniem, które wynosi obecnie 1911 zł netto, waloryzacja przyniesie dodatkowe 283 zł. Osoby otrzymujące emeryturę w kwocie 2275 zł netto, dostaną 293 zł więcej. Przy emeryturze sięgającej 4329 zł netto, waloryzacja podniesie wypłacane przez ZUS świadczenie o 596 zł!

Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO

Rekordowa waloryzacja - czy to wystarczy?

Niestety eksperci nie mają dla nas dobrych wiadomości. Wskazują, że nawet ta rekordowa waloryzacja świadczeń nie wszystkim zrekompensuje obecny wzrost cen w sklepach. Tylko w lutym tego roku średnia inflacja wynosiła 17,2 proc. Stąd też często pojawiające się apele o to, żeby do walaryzacaji świadczeń dochodziło częściej niż raz do roku.

Póki co, rząd nie rozważa wprowadzenia takiego rozwiązania, wskazując, że wspiera seniorów za pomocą trzynastej i czternastej emerytury.

Seniorzy/YouTube @Radio Maryja
Seniorzy/YouTube @Radio Maryja
Seniorzy/YouTube @Radio Maryja

A wy, co sądzicie o tegorocznej waloryzacji świadczeń?

To też może cię zainteresować: Niewiele osób wie, czym zajmował się mąż Elżbiety Jaworowicz. Współpracował z jednym z byłych prezydentów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przepowiednie Baby Wangi budzą niepokój. Jej zwolennicy nie mają wątpliwości, co stanie się w tym roku

O tym się mówi: Czarne chmury zebrały się nad Filipem Chajzerem, Małgorzatą Rozenek-Majdan i Dodą. Wszyscy popełnili ten sam błąd. O czym mowa