Jak przypomina portal "Interia", Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr ma wyjątkową historię. Powstanie świątyni było efektem objawienia maryjnego. Maryja miała ukazać się nastoletniej pasterce na Rusinowej Polanie w 1860 roku.

Objawienie na Rusinowej Polanie

Pasterką, której miała ukazać się Maryja, była Marysia Murzańska, która już jako 14-letnia dziewczynka pracowała przy wypasie owiec. W pewien ciepły dzień 1860 roku dziewczynka zorientowała się, że część pilnowanego przez nią stada gdzieś zniknęła. Pełna obaw, bez wahania ruszyła na poszukiwania zwierząt, nie zważając na mgłę, jaka się pojawiła.

W pewnym momencie dziewczynka zaczęła gorliwie się modlić, żeby owce jak najszybciej się znalazły. To właśnie wtedy miała jej ukazać się Maryja. Matka Boska zapewniła młodziutką pasterkę, że zagubione owce zaraz się znajdą. Dziewczynka usłyszała również trzy polecenia.

Maryja nakazała dziewczynce natychmiast opuścić polanę, na której miało czyhać ogromne niebezpieczeństwo duchowe. Dostała także polecenie napominania ludzi, aby nie grzeszyli i namawianie ich do odpokutowania popełnionych win.

Dziewczynka miała opowiedzieć o wszystkim pasterzowi Wojciechowi Łukaszczykowi. Mężczyzna, słysząc tę wyjątkową historię, od razu zawiesił obrazek Maryi na drzewie, przy którym miała się ukazać dziewczynce Maryja. Objawienie miał przekazać innym dopiero w wieku 80 lat.

Matka Boska Jaworzyńska/YouTube @Konieczny ART
Matka Boska Jaworzyńska/YouTube @Konieczny ART
Matka Boska Jaworzyńska/YouTube @Konieczny ART

Nie od razu wybudowano sanktuarium

Początkowe Rusinową Polanę mieli odwiedzać pasterze i okoliczni mieszkańcy. Zawieszony przez Łukaszczyka obrazem z papieru zastąpiono szklanym. W 1902 roku powstała tu przypominająca szałas kaplica, która niestety spłonęła. Kolejna budowla powstała w tym miejscu w 1921 roku i przez 11 lat była rozbudowywana.

Pierwsze nabożeństwo zostało tu odprawione w 1932 roku. Niestety konstrukcja została uszkodzona przez potężną śnieżycę. Wybudowano kolejny kościół, którego konsekracja odbyła się w 1938 roku.

Na ołtarzu sanktuarium znajduje się figurka Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Od wydarzeń z 1860 roku minęło sporo czasu i potwierdzenie autentyczności objawienia, jakiego miała doświadczyć 14-letnia pasterka, jest niemożliwe. To jednak nie przeszkadza pielgrzymom, którzy przychodzą modlić się przed figurą.

Odwiedzaliście to sanktuarium?

To też może cię zainteresować: To już dwa lata, odkąd nie ma wśród nas Ryszarda Kotysa. Aktor zasłynął rolą w "Świecie według Kiepskich", jednak zagrał w ogromnej liczbie różnych produkcji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutne wieści dla fanów muzyki rozrywkowej. Dziś odszedł jeden z najważniejszych muzyków rockowych XX wieku. Jego zespół święcił triumfy w latach 70

O tym się mówi: Dorota Szelągowska zdecydowała się na niecodzienny krok. Takiego zdjęcia jeszcze nie było