Jak przypomina portal "O2", emerytury znanych osób są przedmiotem ożywionej dyskusji. Niektóre gwiazdy skarżą się na wysokość świadczenia wypłacanego im przez ZUS. Wiele gwiazd, które na swych występach zarabiały i często nadal zarabiają krocie, naraziły się fanom, skarżąc się, że ich emerytury są zbyt niskie. O swoim świadczeniu emerytalnym opowiedział także były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jak ocenia jego wysokość?

Emerytura Aleksandra Kwaśniewskiego

Jak przyznał Kwaśniewski w jednym z wywiadów, jego prognoza wysyłana przez ZUS wskazywała, że jego emerytura wyniesie 2600 zł. Jak sam przyznał, "ta kwota nie daje elementarnego poczucia bezpieczeństwa".

Kwaśniewskiemu, jak każdemu byłemu prezydentowi należy się emerytura prezydencka. Już po ukończeniu 50. roku życia na jego konto wpływało 6,5 tys. złotych miesięcznie. Po zmianach, jakie wprowadził obóz Zjednoczonej Prawicy, dożywotnia emerytura prezydencka wynosi 75 procent uposażenia przysługującego głowie państwa, czyli około 18 tysięcy złotych miesięcznie.

Aleksander Kwaśniewski/YouTube @Onet News
Aleksander Kwaśniewski/YouTube @Onet News
Aleksander Kwaśniewski/YouTube @Onet News

Dorabianie

"Nie narzekamy, ale nie jest to porównywalne z Barackiem Obamą. Także dorabiamy, mówiąc krótko, dorabiamy" - powiedział przed laty Kwaśniewski w rozmowie z dziennikarzem stacji Polsat News. Nie jest tajemnicą, że na udzielanie prelekcji, wykładów i inne aktywności zawodowe zdecydował się nie tylko Kwaśniewski, ale i jego poprzednik Lech Wałęsa.

Legendarny przywódca Solidarności podkreślał, że wykłady i prelekcje przyzwyczaiły go do dużych pieniędzy i nagły brak możliwości dorobienia spowodowany pandemią, mocno odbił się na kondycji jego domowego budżetu. "Nie gromadziłem środków, bo jestem idealistą, a nie materialistą" - dodał noblista.

Lech Wałęsa/Youtube @Centrum Myśli Jana Pawła II
Lech Wałęsa/Youtube @Centrum Myśli Jana Pawła II
Lech Wałęsa/Youtube @Centrum Myśli Jana Pawła II

Co sądzicie o wysokości świadczenia byłych prezydentów?

To też może cię zainteresować: To już dwa lata, odkąd nie ma wśród nas Ryszarda Kotysa. Aktor zasłynął rolą w "Świecie według Kiepskich", jednak zagrał w ogromnej liczbie różnych produkcji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutne wieści dla fanów muzyki rozrywkowej. Dziś odszedł jeden z najważniejszych muzyków rockowych XX wieku. Jego zespół święcił triumfy w latach 70

O tym się mówi: Ida Nowakowska wciąż odczuwa skutki urazu oka. Zdradziła, kiedy będziemy mogli ją zobaczyć ponownie w "Pytaniu na śniadanie"