Jak podaje portal "Super Express", osoby, które wpłacają środki na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (dalej IKZE), mają możliwość odliczenia wpłat od podatku. Kto może skorzystać ze wspomnianej ulgi?

Kto może odliczyć wpłaty na IKZE?

Z odliczenia od podatku wpłat na IKZE mogą skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się ze skarbówką na zasadach ogólnych, jak i ci rozliczający się na podatku liniowym i na ryczałcie. Odliczenia mogą dokonać osoby rozliczające się samodzielne, wspólnie z małżonkiem, a także rodzice, którzy samotnie wychowują dzieci.

Bez znaczenia jest również forma zatrudnienia. Z ulgi mogą skorzystać zarówno samozatrudnieni, zatrudnieni na umowę o pracę, umowę zlecenie i dzieło. Kwoty limitu IKZE za 2022 rok wynoszą 10 659,60 zł dla osób samozatrudnionych oraz 7 106,40 zł w przypadku pozostałych podmiotów.

PIT/YouTube @Telewizja Narew
PIT/YouTube @Telewizja Narew
PIT/YouTube @Telewizja Narew

Ważne, żeby osoby, które chcą dokonać odliczenia wpłat na IKZE, zobligowane są do posiadania dowodów wpłaty. Powinny to być potwierdzenia przelewów, zawierające z jednej strony dane osoby dokonującej wpłaty, jak i instytucji, do jakiej owe wpłaty trafiały.

Bez podatku Belki

Dzięki oszczędzaniu za pośrednictwem IKZE możemy uniknąć tzw. podatku Belki. Zgromadzone na nim środki są zwolnione z 19-procentowego podatku pobieranego od zysków kapitałowych.

Aby móc "skorzystać z preferencji i nie płacić podatku, należy wpłacać pieniądze przez co najmniej 5 lat i wypłacić je po ukończeniu 65. roku życia. Taka wypłata pozwoli na zapłatę 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego, bez podatku od dochodów kapitałowych" - tłumaczy portal "PIT".

Pit/YouTube @Aktualności 360
Pit/YouTube @Aktualności 360
PIT/YouTube @Aktualności 360

Co ważne, w przypadku, kiedy zdecydujemy się na wcześniejsze wypłacenie kapitału z IKZE, zobligowani jesteśmy do zapłacenia podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego. Warto też pamiętać, że osoby wpłacające środki na Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) nie mają możliwości odliczenia wpłat od podatku, jak ma to miejsce w przypadku IKZE.

Korzystacie z IKZE?

To też może cię zainteresować: Niższy wiek emerytalny oznacza dla seniorów mniej pieniędzy. Co o obniżeniu wieku emerytalnego sądzą Polacy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Po co ma jakaś dziewczyna, ja zapewniam mu wszystko", powiedziała pewna siebie matka. Bardzo się myliła

O tym się mówi: Mężczyzna aż dwukrotnie był po drugiej stronie. Ze szczegółami opisał to, czego doświadczył, kiedy jego serce przestało bić