Jak przypomina portal "O2", na każdym posiadaczu odbiornika radiowego lub telewizyjnego ciąży obowiązek wniesienia opłaty abonamentowej. Pierwszy termin mija już lada dzień. Abonament RTV można płacić co miesiąc lub skorzystać z możliwości opłacenia go na cały rok z góry. Takie rozwiązanie pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Poznajcie szczegóły!

Abonament poszedł w górę

Niestety szalejąca drożyna dała o sobie znać także w kontekście opłat za abonament RTV. Stawki od stycznia 2023 roku poszły do góry. Ile zapłacimy w tym roku? Opłata miesięczna za radio wzrosła do 8,70 zł. W przypadku opłaty za telewizor lub oba odbiorniki zapłacimy 27,30 zł co miesiąc.

Jeśli chcemy nieco oszczędzić na opłacie abonamentowej, możemy to zrobić, wnosząc opłatę za cały rok z góry. Jeśli zdążymy to zrobić do 25 stycznia, możemy liczyć na 10-procentową obniżkę. Jeśli zdecydujemy się na opłatę pół roku z góry, możemy liczyć na 5-procentową zniżkę. Posiadacze zarejestrowanych odbiorników mogą też płacić za dwa lub trzy miesiące z góry, co wiaże się ze zniżką 3- i 4-procentową.

Abonament RTV / YouTube: Komputer Świat
Abonament RTV / YouTube: Komputer Świat
Abonament RTV / YouTube: Komputer Świat

Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV

Przepisy mówią o tym, że abonament musi płacić każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Dotyczy to odbiorników w domu, jak i w samochodzie. Z konieczności płacenia zwolnione są osoby, które ukończyły 75. rok życia, choć nie dzieje się to automatycznie i niezbędne jest zgłoszenie tego faktu Poczcie Polskiej.

Ze zwolnienia mogą skorzystać osoby po 60. roku życia, które przeszły na emeryturę. Dotyczy to jednak tylko tych seniorów, których świadczenie nie przekracza 50-procent średniego wynagrodzenia. Także w ich przypadku konieczne jest zgłoszenie się do placówki pocztowej.

Abonament/YouTube @Zadłużenia.com
Abonament/YouTube @Zadłużenia.com
Abonament/YouTube @Zadłużenia.com

Co sądzicie o opłacie abonamentowej? Myślicie, że dziś ma ona jeszcze sens?

To też może cię zainteresować: Katarzyna Grochola zdecydowała się szczerze opowiedzieć o chorobie. Oceniła przy okazji polską służbę zdrowia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Lech Wałęsa podzielił się smutną wiadomością. Pojechał pożegnać bliską sobie osobę

O tym się mówi: Najwyższa kobieta na świecie pokazała, jak wygląda jej życie. Dla niej podróż samolotem to prawdziawe wyzwanie