Jak przypomina portal "O2", w wielu polskich parafiach trwa wizyta duszpasterska. Duchowni odwiedzają domy swoich parafian, gdzie wspólnie z nimi się modlą i odbywają krótką rozmowę. Franciszkanie z Sanoka postanowili zdradzić, co spotyka ich w czasie kolędy. Tak powstała lista trudności, jakie w czasie wizyt u wiernych spotykają się duchowni. Co się na niej znalazło?

Tak zachowują się Polacy w czasie kolędy

Jeśli mówi się o kolędzie, to głównie w kontekście negatywnych zachowań ze strony duchownych. Okazuje się jednak, że i przyjmujący księdza po kolędzie parafianie, mają swoje za uszami. Franciszkanie z Sanoka przygotowali listę rzeczy, jakie spotkały ich w czasie wizyt duszpasterskich.

Jedną z najczęstszych trudności, na jakie napotykają księża, jest odmowa przyjęcia ich. Jak wskazują kapłani, często słyszą od ludzi, że oni nie mieli pojęcia o tym, że akurat teraz odbywają się wizyty. "Tłumaczą się, że nie są przygotowani, że nic nie wiedzieli o kolędzie, że nie spodziewali się księdza" - czytamy we wpisie sanockich duchownych.

Kapłani wskazali, że w spotkaniu kolędowym nie biorą udziału wszyscy domownicy. Ma to dotyczyć przede wszystkim osób, które pozostają w nieakceptowalnych przez kościół związkach i chcący ukryć ten fakt. Nieobecni bywają także młodzi ludzie, którzy nie uczęszczają na co dzień na lekcje religii.

Kolęda/YouTube @Planeta Faktów
Kolęda/YouTube @Planeta Faktów
Kolęda/YouTube @Planeta Faktów

Okazuje się, że duchowni posługujący w danej parafii od dłuższego czasu słyszą od odwiedzanych wiernych słowa "O, jakiś nowy ksiądz w tym roku do nas przychodzi?!".

Nie tylko ludzie

Okazuje się, że przeszkodą w czasie kolędy jest nie tylko zachowanie ludzi, ale także posiadanych przez nich zwierząt. Tu przede wszystkim oberwało się psom, które mają swoim agresywnym lub hałaśliwym zachowaniem zakłócać wizytę duszpasterską.

Duchowni podali na to remedium. Ma nim być zamknięcie zwierzęcia w pustym pokoju lub powierzenie na czas kolędy opieki nad zwierzęciem sąsiadom.

Kolęda/YouTube @Radio Maryja
Kolęda/YouTube @Radio Maryja
Kolęda/YouTube @Radio Maryja

Które z zastrzeżeń duchownym zaskoczyło was najbardziej?

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Mężczyzna oddał chorą matkę do domu starców. Po jednej wizycie u niej usiadł na ławce i zapłakał

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Fani Marcina Hakiela nie kryją niepokoju o jego nowy związek. Głos w sprawie zabrała partnerka tancerza

O tym się mówi: Ten konflikt może nie skończyć się zbyt szybko. Książę Harry nie zamierza ustępować swojej rodzinie