Jak przypomina portal "Super Express", w 2023 roku czeka nas wzrost opłat abonamentowych za odbiornik radiowy i telewizyjny. Wiele osób, które zalegają z opłatą, dostało wezwanie do zapłaty. Kontrole nadal trwają. Kto może się ich spodziewać? Czy można odmówić wejścia kontrolera do domu?

Abonament RTV

Wbrew obiegowej opinii, abonament RTV powinien opłacać każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, z pewnymi wyjątkami przewidzianymi przez ustawodawcę. Egzekwowaniem opłat zajmują się pracownicy Poczty Polskiej. Mają oni uprawnienia do kontrolowania posiadaczy danych odbiorników, nie tylko w domach, ale także w samochodach.

Niestety wzrost cen nie ominął abonamentu RTV. W 2023 roku stawka dla odbiornika radiowego wynosi 8,70 zł miesięcznie (w ubiegłym roku było to o 1,20 zł mniej). W przypadku telewizora zapłacimy 27,30 zł miesięcznie, co oznacza wzrost o 2,80 zł.

Abonament/YouTube @Zadłużenia.com
Abonament/YouTube @Zadłużenia.com
Abonament/YouTube @Zadłużenia.com

Czy można odmówić kontrolerowi wejścia do domu?

Wraz ze zmianami stawek abonamentu RTV ma nastąpić wzrost liczby przeprowadzonych kontroli. Mogą zapukać do naszych drzwi i skontrolować, czy posiadamy dany odbiornik oraz, czy opłacamy abonament radiowo-telewizyjny.

Co ciekawe, choć Poczta Polska może do nas wysłać kontrolera, my nie mamy obowiązku wpuszczenia go do domu. Co więcej, przy takiej odmowie, nie musimy obawiać się żadnych przykrych konsekwencji. Z konsekwencjami musimy się liczyć w momencie, kiedy kontroler stwierdzi, że nie płacimy abonamentu za posiadane odbiorniki.

Telewizor, abonament RTV/YouTube @Simple Tech Tour
Telewizor, abonament RTV/YouTube @Simple Tech Tour
Abonament/YouTube @Zadłużenia.com

W przypadku, kiedy kontroler stwierdzi, że nie płacimy abonamentu, może nałożyć na nas karę wynoszącą 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Oznacza to, że za radio zapłacimy 261 zł, a za telewizor aż 819 zł.

Co sądzicie o utrzymywaniu opłaty abonamentowej za radio i telewizję?

To też może cię zainteresować: Dominika Gwit podziękowała fanom za olbrzymie wsparcie w czasie ciąży. Do wpisu dołączyła urocze zdjęcie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maryla Rodowicz szczerze o swoich relacjach z Beatą Kozidrak. Mało kto spodziewał się takich słów

O tym się mówi: Płacisz gotówką, musisz pamiętać o obowiązującym limicie. Po zmianach będzie jeszcze niższy