Jak przypomina portal "O2", od kilku tygodni wezwania na ćwiczenia wojskowe trafiają do kolejnych Polaków. Niektórzy mają większe szanse na pobór niż inni. Niektóre z zawodów są bowiem mile widziane w armii. Kto może odetchnąć z ulgą?

Wracają wezwania na ćwiczenia wojskowe

Po pandemicznej przerwie wracają wezwania na ćwiczenia wojskowe dla członków rezerwy. Niewiele osób przyjęło tę informację z entuzjazmem. Wiele osób nie ukrywa, że nie widzi siebie w wojsku. Z informacji przekazanych przez wojsko wynika, że na ćwiczenia może zostać wezwanych nawet 200 tys. osób.

Przedstawiciele wojska nie ukrywają, że szczególnie podążanymi w służbie zawodami są medycy, informatycy, logistycy i kierowcy. Są też osoby, które nie muszą obawiać się skierowania na ćwiczenia wojskowe. Na ćwiczenia nie są kierowane osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi.

Wśród schorzeń "chroniących" przed odbyciem ćwiczeń wymienia sie m.in.: przewklekłe choroby skóry, nadciśnienie tętnicze (zarówno I, jak i II stopnia), zniekształcenia czaszki, wady wzroku, otyłość, czy choćby cukrzyca.

Ćwiczenia wojskowe/YouTube @Wojsko Polskie
Ćwiczenia wojskowe/YouTube @Wojsko Polskie
Ćwiczenia wojskowe/YouTube @Wojsko Polskie

Kto może zostać powołany na ćwiczenia

Wezwania kierowane są osoby z tzw. rezerwy pasywnej. Są to osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej. Oznacza to, że mają za sobą kwalifikację wojskową, choć nie odbyli służby wojskowej i nie złożyli przysięgi. Do rezerwy tej zaliczają się również osoby, które przeszły jakiekolwiek kurs wojskowy.

Na 30-dniowe ćwiczenia wojskowe mogą dostać wezwanie wszyscy, którzy dostali na komisji wojskowej kategorię A, choć nigdy nie odbyli służby w wosjku.

Co sądzicie o powrocie ćwiczeń wojskowych?

To też może cię zainteresować: W domu Joanny i Jacka Kurskich pojawiła się policja. Wszystko przez tajemniczą przesyłkę. Rodzina przeżyła chwile grozy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wojciech Szczęsny ma powody do zadowolenia. Znalazł się wśród najlepszych zawodników. To ogromne wyróżnienie

O tym się mówi: Paweł Kukiz pogrążony w żałobie. Odeszła jedna z najbliższych mu osób