Jak podaje portal "Gazeta", osoby urodzone między 1948 a 1969 rokiem chcąc przejść na wcześniejszą emeryturę. Niezbędne jest posiadanie pewnego dokumentu. Bez niego ZUS nie wypłaci ani grosza. O co dokładnie chodzi?

Nie tylko wniosek

Wspomniane roczniki powinny złożyć odpowiedni wniosek nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków przewidzianych dla przejścia na wcześniejszą emeryturę. Można to zrobić zarówno osobiście w placówkach stacjonarnych ZUS, jak i za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Jednak sam wniosek nie wystarczy, aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę należy pracować w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, co będzie odpowiednio udokumentowane. Do tego niezbędny jest staż pracy, wynoszący odpowiednio 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Stanowiska pracy i jej rodzaje zostały uwzględnione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku. Wspomniane rozporządzenie znajdziecie tutaj.

ZUS /YOUTUBE TVP RZESZÓW
ZUS /YOUTUBE TVP RZESZÓW
ZUS /YOUTUBE TVP RZESZÓW

Tego nie może zabraknąć we wniosku

Do wniosku o wcześniejszą emeryturę należy dołączyć dokumenty, w których będzie uwzględniony osiągany przez nas dochód i okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Do tego, należy dołączyć potwierdzenie okresu zatrudnienia, urlopu wychowawczego i nauki w szkole wyższej. Nie może też zabraknąć informacji o okresach składkowych i tych, w których składki te, nie były odprowadzane.

Bez dołączenia do wniosku tych informacji, nie będzie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę i otrzymania wypłat ze strony ZUS.

ZUS. Źródło: youtube.com
ZUS. Źródło: youtube.com
ZUS. Źródło: youtube.com

Skorzystaliście już z takiego rozwiązania?

To też może cię zainteresować: Zenek Martyniuk wywołał wielkie zamieszanie swoją decyzją. Gwiazdor disco polo zaplanował trasę koncertową na 2023 rok. Pojawiły się głośne protesty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Księżna Kate zachwyciła wszystkich swoją stylizacją. Przyszła królowa postawiła na modę z recyklingu. Zaprosiła poddanych do wspólnego kolędowania

O tym się mówi: Smutne informacje obiegły media. Odszedł pierwszy polski astronauta