Jak przypomina portal "O2", ministerstwo finansów odpowiada za ustalanie maksymalnych stawek podatków, jakie Polacy płacą w związku z posiadaną nieruchomością, psem, środkami transportu, a także opłatami targowymi. Jednak ostatecznie to samorządowcy decydują o tym, jak dużo za wskazane rzeczy zapłacimy. Niestety musimy przygotować się na to, że jak wszystko i te opłaty pójdą do góry.

Spore podwyżki

Obwieszczenie ministra finansów odnoszące się do maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych na 2023 rok, dostępne jest już od 1 sierpnia bieżącego roku. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami stawki te podnoszone są o wskaźnik waloryzacji za pierwsze sześć miesięcy roku, w którym są ustalane.

Niestety w 2022 roku wspomniany wskaźnik jest dość wysoki i sięga 11,8 proc. Dla przedsiębiorców oraz Polaków oznacza to niestety, że będą musieli liczyć się ze sporymi podwyżkami.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Z informacji przekazanych przez "Express Ilustrowany" wynika, że maksymalna stawka podatku dla właścicieli nieruchomości wzrośnie o 0,11 zł za każdy 1 metr kwadratowy powierzchni. Jeszcze więcej zapłacą właściciele nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą. W ich przypadku to 3,04 zł za każdy 1 metr kwadratowy.

Takie wzrosty oznaczają, że maksymalna stawka podatku od nieruchomości wyniesie 1 zł za metr kwadratowy w przypadku lokali mieszkalnych i 28,78 zł za 1 metr kwadratowy w przypadku lokali przeznaczonych pod działalność.

Czworonogi też drożej

Właściciele czworonogów mocno odczuli szalejącą drożyznę. Do góry poszły ceny karm, a także usług weterynaryjnych. Niestety 2023 rok przynieść może im kolejną nieprzyjemną niespodziankę - wzrost podatku od psa.

Jego stawka maksymalna ma w przyszłym roku wzrosnąć z obecnych 135 do 150,91 zł. Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja o podniesieniu stawek należy do poszczególnych gmin.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Co sądzicie o wzroście maksymalnych stawek?

To też może cię zainteresować: Zakończył się spór o spadek po Krystynie Sienkiewicz. Czy spełniła się ostatnia wola artystki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Lech Wałęsa skarży się na swoją rodzinę. Najbardziej oberwało się jego żonie

O tym się mówi: Kinga Duda przyłapana. Tego zachowania z pewnością nie należy pochwalać