Jak przypomina portal "Super Express", z dniem 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące skierowań na leczenie sanatoryjne. Najważniejsza z nich, to zmiana skierowań papierowych, na elektroniczne. Co jeszcze się zmieni?

Koniec papierowych skierowań do sanatorium

Projekt rozporządzenia dotyczącego skierowań na leczenie sanatoryjne wskazuje, że dopuszczalne będą dwie formy ich wystawiania. Nowością będą e-Skierowania, które wystawiane i potwierdzane będą w systemie informacji medycznej. Drugą formą, będą skierowania papierowe.

Skierowania tradycyjne mają być dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach. Takim przypadkiem mają być skierowania wystawiane do sanatorium mieszczącego się poza granicami naszego kraju. Kolejną sytuacją, w jakiej jest ono dozwolone, jest wystąpienie problemów natury technicznej np. gdy wystawiający skierowanie lekarz nie ma dostępu do systemu.

Ministerstwo zdrowia wprowadza okres przejściowy, który będzie obowiązywał do 30 czerwca 2023 roku. W tym czasie lekarz będzie mógł wystawić skierowanie w formie papierowej lub elektronicznej.

Uzdrowisko/YouTube @StrzałW10ke
Uzdrowisko/YouTube @StrzałW10ke
Uzdrowisko/YouTube @StrzałW10ke

Zalety e-skierowania

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej ma wiele zalet. Jedną z podstawowych jest fakt, że ubiegający się o leczenie pacjent, nie będzie musiał zanosić skierowania do Narodowego Funduszu Zdrowia pocztą, ani wysyłać go pocztą, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego skierowania.

Pacjent będzie otrzymywał informację elektroniczną o tym, na jakim etapie jest realizacja skierowania. Będzie ona mu dostarczana w wybrany przez niego sposób. Osoby korzystające z e-Skierowania do sanatorium będą mogły sprawdzić informacje na temat statusu swojego skierowani za pomocą:

Internetowego Konta Pacjenta,

wiadomości SMS, którą senior otrzyma na podany przez siebie numer telefonu,

wiadomości mailowej,

bądź w formie listownej.

Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @Dami Wałbrzych
Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @Dami Wałbrzych
Leczenie uzdrowiskowe/YouTube @Dami Wałbrzych

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Dobra wiadomość dla fanów "Sanatorium miłości". Wiadomo, kiedy program znów zagości na antenie TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wojciech Szczęsny dał upust emocjom po meczy z Argentyną. Wszystko zarejestrowano na nagraniu

O tym się mówi: Niepokojące zapowiedzi Baby Wangi na 2023 rok. Czego możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach