Jak informuje portal "Super Express", seniorzy otrzymujący rentę lub emeryturę, mogą korzystać również z szeregu dodatków, które mogą choć trochę poprawić sytuację finansową emeryta. Część z przewidzianych prawem dodatków, podlega corocznej waloryzacji, co oznacza, że seniorzy dostną więcej pieniędzy.

Emerytury w Polsce

Obecnie, najniższe świadczenie emerytalne wynosi 1338,44 zł. Rekordowo wysoka waloryzacja w marcu przyszłego roku 1588,44 zł. Średnia emerytura wynosi 2545 zł brutto. Są to kwoty, które nawet bez szalejącej inflacji, nie wystarczają na zaspokojenie wszystkich potrzeb seniorów.

Dlatego, warto sprawdzić, czy nie przysługuje nam jeden z przewidzianych prawem dodatków. Choć większość z nich nie jest szczególnie duża, to w dobie szalejącej inflacji, każda złotówka jest na wagę złota. Z jakich dodatków mogą korzystać seniorzy?

Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO

Dodatek do renty inwalidy wojennego w 2023 roku

Dodatek dla inwalidy wojennego wypłacany jest do renty inwalidzkiej od 2019 roku. Jest on jednym z tych dodatków, które podlegają corocznej waloryzacji. Na dodatek mogą liczyć ci inwalidzi, u których do powstania inwalidztwa doszło w związku z działaniami wojennymi bądź innym określonym przez ustawodawcę.

Obecnie renciści otrzymujący dodatek, otrzymują na konta 981,81 zł. Po przyszłorocznej waloryzacji dodatek do renty inwalidy wojennego wzrośnie o 204,22 zł o będzie wynosił 1186,03 zł.

Dodatek do emerytury żołnierzy

Dodatek do emerytury wypłacany jest również emerytowanym żołnierzom. Na ten moment, dodatek wynosi 256,44 zł, w 2023 roku wzrośnie do 309,78 zł. Oznacza to wzrost o 53,34 zł.

Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew

Dodatek pielęgnacyjny

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest osobom po 75. roku życia lub osobom niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji. Na ten moment wynosi on 239,66 zł. Waloryzacja podniesie dodatek o 49,85 zł - będzie on wynosił 49,85 zł.

Więcej o dodatkach i ich waloryzacji przeczytacie tutaj.

Co sądzicie o wysokości dodatków?

To też może cię zainteresować: Te rośliny powinny się znaleźć w każdym domu. Oczyszczają powietrze z toksyn, dymu tytoniowego i kurzu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Mąż odszedł nagle. Dowiedziałam się, kto odziedziczył po nim wszystko, co mieliśmy

O tym się mówi: Niebawem upłynie ważny termin. Niedopełnienie go odbije się na cenach dostarczanego nam prądu. O co dokładnie chodzi