Jak informuje portal "Wirtualna Polska", Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się porozumieć z prezydentem Andrzejem Dudą w kwestii przesunięcia terminów wyborów samorządowych. Pierwotnie miały się one odbyć jesienią 2023 roku. Nowy termin zakłada ich przesunięcie na wiosnę 2024 roku, co jest równoznaczne z wydłużeniem obecnej kadencji. Poznajcie szczegóły!

Jarosław Kaczyński przekonał do swojego pomysłu Andrzeja Dudę

W miniony poniedziałek w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie, zebrał się Komitet Polityczny PiS-u. Jednym z głównych tematów, jakie poruszano, była zmiana terminu wyborów samorządowych, które zgodnie z obowiązującym kalendarzem wyborczym, powinny odbyć się jesienią przyszłego roku.

Ważny polityk obozu władzy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wskazał, że osiągnięto w tej kwestii porozumienie i zdecydowano, że wydłużenie obecnej kadencji samorządów, nie będzie wiązało się ze zmianami w ordynacji wyborczej.

W rozmowie z RMF-em wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szafernaker stwierdził, że prezydent jest za tym, żeby wybory samorządowe odbyły się najszybciej, jak to możliwe, czyli nie później niż pół roku od ich pierwotnej daty.

Paweł Szafernaker/YouTube @Rmf Fm
Paweł Szafernaker/YouTube @Rmf Fm
Paweł Szafernaker/YouTube @Rmf Fm

"Właśnie tak, żeby nikt nie mówił, że one w jakikolwiek sposób, tak jak pan już to powiedział dzisiaj, że ktokolwiek przy czymkolwiek majstruje" - powiedział Szafernaker.

Kiedy wybory samorządowe

Zdaniem Pawła Szafernakera, wybory samorządowe miałyby się odbyć w dwóch możliwych terminach. Pierwszy z nich przypadałby na dzień 7 kwietnia 2024 roku, drugi zaś tydzień później - na 14 kwietnia. Ostateczna decyzja w tej kwestii jeszcze nie zapadła.

Prawo i Sprawiedliwość argumentuje konieczność przeniesienia wyborów samorządowych, aby kampania wyborcza do samorządu i parlamentu, nie kolidowały ze sobą. Zdaniem opozycji, cel tej zmiany jest zupełnie inny. Ich zdaniem, PiS obawia się przegranej w wyborach samorządowych, która mogłaby wpłynąć na szanse obecnego obozu władzy w wyborach do Sejmu i Senatu.

Urna wyborcza/YouTube @Doba TV
Urna wyborcza/YouTube @Doba TV
Urna wyborcza/YouTube @Doba TV

Warto przypomnieć, że na przełom maja i czerwca 2024 roku przewidziane są wybory europejskie.

Co sądzicie o zmianie terminu wyborów samorządowych?

To też może cię zainteresować: Największe sieci handlowe wydały oświadczenia w sprawie cukru. Czy mamy powody do obaw

Zoabcz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krystyna Loska przyłapana. To z pewnością uciszy plotki na temat pogarszającego się stanu zdrowia legendy TVP

O tym się mówi: Początek panowania Karola III nie należy do łatwych. Król zaliczył sporą wpadkę. Wszystko zarejestrowały kamery